HANDBAL: CSM Bucureşti s-a calificat în sferturi, România are două echipe în Liga Campionilor

CSM București s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, duminică, după ce a învins în deplasare formația daneză FC Midtjylland, cu scorul de 28-23 (12-12), în penultima etapă din Grupa a doua principală.

21 feb. 2016, 15:58

CSM Bucureşti a câştigat cu 28-23 partida cu FC Midtjylland din Grupa 2 a Ligii Campionilor şi o însoţeşte pe HCM Baia Mare între cele mai bune 8 echipe ale Europei. Handbalul feminin românesc se află în faţa unui moment istoric, fiind pentru prima dată când are două formaţii calificate în sferturile de finală ale întrecerii.

Rostov-Don este cel mai probabil adversar al echipei CSM Bucureşti în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. HCM Baia Mare are trei variante în acest moment: Buducnost, Gyor, Vardar Skopje.

Campioana României a dominat meciul de la Ikast, după ce a făcut un pas greșit săptămâna aceasta, acasă, cu Vardar Skopje.

Midtjylland a condus cu 2-0 (min. 2), iar CSMB a condus prima oară în min. 8, cu 4-3. Echipa antrenată de danezul Kim Rasmussen s-a desprins apoi la două goluri, 6-4 (11), 8-6 (18), dar danezele au întors scorul, 10-9 (25), pentru ca la pauză să se consemneze egalitatea, 12-12.

CSM a avut un debut excelent de repriză secundă, cu cinci goluri consecutive, astfel că scorul a devenit 17-12 (40). Diferența de pe tabelă a crescut la șase goluri, 22-16 (51), Midtjylland s-a apropiat la trei goluri, 20-23 (56), dar campioana României nu a avut emoții, învingând cu 28-23.

Pentru CSM au marcat Isabelle Gullden 8 goluri, Ana Paula Rodrigues Belo 6, Carmen Martin 5, Bianca Bazaliu 5, Fernanda Franca Da Silva 2, Aurelia Brădeanu 1, Maria Fisker 1.

Golurile echipei Midtjylland au fost înscrise de Stine Jorgensen 7, Johanna Ahlm 3, Trine Ostergaard Jensen 3, Sabina Rosengren Jacobsen 2, Susan Torp Thorsgaard 2, Fie Woller 2, Pauline Boegelund 1, Veronica Kristiansen 1, Sabine Pedersen 1, Mie Augustesen 1.
Au arbitrat polonezele Joanna Brehmer și Agnieszka Skowronek, iar delegat EHF a fost norvegianul Bjorn Hogsnes.

În clasament, pe primul loc se află Buducnost Podgorica, cu 13 puncte, urmată de Gyori Audi ETO KC, 13 p, Vardar Skopje, 10 p, CSM București, 9 p, FC Midtjylland, 5 p, IK Savehof, 2 p. Duminică va avea loc și meciul Vardar — Buducnost.

În ultima etapă, CSM București va juca acasă cu Gyori Audi ETO KC, pe 28 februarie.