Handbal feminin: HCM Baia Mare şi CSM Bucureşti, victorii în Liga Campionilor

HCM Baia Mare a învins formația slovenă RK Krim Mercator Ljubljana cu scorul de 33-27 (16-15), vineri seara, în deplasare, la debutul său în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

16 oct. 2015, 18:57

HCM Baia Mare, vicecampioana României la handbal, a debutat perfect în al treilea sezon consecutiv în care participă în grupele Ligii Campionilor.

Băimărencele au cîștigat duelul cu Krim Ljubliana, 27-33 , în primul meci din acest sezon.

Partida a fost una echilibrată, iar jucătoarele de la HCM s-au desprins la șase goluri abia pe final. Româncele au condus și la finalul primei reprize, scor 16-15.

Tot astăzi, CSM București a trecut de MKS Selgros Lublin, scor 33-21, în grupa D a Ligii Campionilor.

21.11, ora 19:30 Larvik HK-HCM Baia Mare

CSM București a debutat cu o victorie categorică, 33-21 (14-13) cu formația poloneză MKS Selgros Lublin, vineri, în Grupa D a Ligii Campionilor la handbal feminin, meci desfășurat în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală.

Echipa oaspete, venită în România cu un efectiv redus, a ținut piept campioanei României doar în prima repriză.

După un început echilibrat, CSMB s-a desprins pentru prima oară la trei goluri în min. 11, 8-5. Diferența formației antrenate de Kim Rasmussen a crescut la cinci goluri în min. 15, 11-6, dar oaspetele au revenit pe finalul primei reprize și s-au apropiat la un singur gol, 14-13.

Echipa bucureșteană a avut un debut excelent de repriză secundă, iar ecartul de pe tabelă a crescut la șapte goluri, 21-14 (40). Au urmat trei goluri la rând ale polonezelor (21-17), dar apoi CSMB a fost de neoprit și s-a impus cu 33-21, făcând și faze de spectacol, printre care și un gol din poartă în poartă reușit de croata Jelena Grubisic.