Handbalul românesc mai bifează o performanţă. Avem o echipă calificată în sferturile Cupei Challenge

AHC Potaissa Turda s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin, duminică, deși a fost învinsă de Handball Esch (Luxemburg), cu scorul de 29-28 (10-16), la Turda, în manșa secundă a optimilor de finală.

20 feb. 2017, 06:26

Potaissa Turda, victorioasă în prima manșă cu 31-27, a avut o primă repriză reușită, la capătul căreia conducea cu 16-10. Echipa antrenată de Horațiu Gal s-a relaxat după pauză și a pierdut în cele din urmă meciul cu 28-29.

Golurile turdenilor au fost înscrise de Roland Thalmaier 5, Silvian Amihăesi 5, Răzvan Pavel 5, Lucian Ignat 4, Radu Lazăr 4, Roman Zacaciurin 3, Dragoș Iancu 1, Ștefan Huta 1.

Pentru Handball Esch au marcat Alexandros Vasilakis 6 goluri, Sascha Pulli 6, Tom Krier 5, Martin Muller 4, Luca Tomassini 3, Julien Kohn 2, Max Kohl 1, Dany Scholten 1, Christian Bock 1.

Au arbitrat olandezii Ruud Geraets și Paul Geraets, iar delegat EHF a fost cipriotul Sotiris Constantinou.