Hans Klemm: Am fost preocupaţi de modificările aduse Codului penal

Hans Klemm, ambasadorul Statelor Unite ale Americii (SUA) în România, a declarat luni, la Hunedoara, că a fost preocupat, alături de alţi 11 ambasadori, de modificările aduse legilor justiţiei în ţara noastră, în condiţiile în care acestea ar fi putut avea efecte în ceea ce priveşte lupta împotriva crimei organizate sau a terorismului.
Romania TV
15 oct. 2018, 13:22
Hans Klemm: Am fost preocupaţi de modificările aduse Codului penal

Hans Klemm a arătat că Parlamentul este forul abilitat să facă revizuiri în ceea ce priveşte legile justiţiei.

„Am fost preocupaţi de modificările aduse Codului penal şi Codului de procedură penală. Am fost unul dintre cei 12 ambasadori, în iunie, care şi-a exprimat preocuparea. Şi motivul este că acum România şi SUA au o colaborare în lupta împotriva terorismului, crimei organizate, a traficului. Colaborarea este foarte puternică şi îngrijorarea noastră a fost că modificările ar putea bloca abilitatea noastră de a colabora. Aşa că, încurajaţi de decizia Curţii Constituţionale, trebuie să vedem detaliile acestei decizii şi, bineînţeles, stă în puterea Parlamentului să facă revizuiri. (…) De fapt, noi ne-am exprimat aceste îngrijorări cât mai multor persoane, inclusiv membri ai principalelor partide politice şi din guvern, aşa că sperăm că vor fi ascultate”, a spus ambasadorul SUA, citat de Agerpres.

Hans Klemm s-a aflat luni într-o vizită în municipiul Hunedoara, prilej cu care s-a întâlnit cu primarul localităţii, Dan Bobouţanu, de la care a primit şi cheia oraşului.

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
Câți copii are, de fapt, Gabi Tamaș. Fostul jucător participă la Asia Express alături de Dan Alexa
Capital.ro
Dezvăluiri din dosarul lui Călin Georgescu. Au existat negocieri directe cu Rusia. Procurorul General: Există dovezi
Playtech.ro
Cum să gătești ceapa de două ori mai repede și cu o aromă mult mai intensă. Oamenii de știință spun ca ai nevoie de un singur ingredient
Adevarul
Lupul care a înfiorat un sat ascuns în munți, răpus de o femeie. „Era ceva necurat cu el. Avea trăsături de om”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Românii nu vor mai putea să circule pe Transfăgărășan dacă nu achită taxa de acces
Cancan.ro
Cum își 'negociază' Toto Dumitrescu pedeapsa, după 6 ore de audieri. Imagini cu fiul lui Ilie Dumitrescu în custodia Poliției!
iamsport.ro
A doborât recordul mondial, însă nu l-a impresionat pe Radu Banciu: ”Ăla e numărul 1”
MediaFlux
ANAF nu iartă pe nimeni. Fiscul cere ajutorul oamenilor ca să facă rost de bani
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor