Haos pe Aeroportul Henri Coandă Bucureşti. Peste 380 de curse au înregistrat întârzieri şi 191 de zboruri au fost anulate

A fost haos pe Aeroportul Henri Coandă Bucureşti în săptămâna 8-14 septembrie. Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti anunţă că în această perioadă peste 380 de curse au înregistrat întârzieri mai mari de 30 de minute, iar 191 de zboruri au fost anulate.
Filip Stan
15 sept. 2022, 12:48
Haos pe Aeroportul Henri Coandă Bucureşti. Peste 380 de curse au înregistrat întârzieri şi 191 de zboruri au fost anulate

Haos pe Aeroportul Henri Coandă Bucureşti. Sute de curse au înregistrat întârzieri în săptămâna 8-14 septembrie.

Haos pe Aeroportul Henri Coandă. Aproape 200 de zboruri au fost anulate

Citeşte şi Prețuri mici la biletele oferite de concurența Blue Air, pe fondul situației de criză de la compania românească

Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti anunţă că în intervalul 8-14 septembrie, pe Aeroportul “Henri Coandă”, 638 zboruri (aterizări şi decolări) au înregistrat întârzieri mai mari de 30 minute.

Potrivit sursei citate, aproape jumătate dintre curse, respectiv 297, au avut drept cauză întârzierea sau rotaţia echipajelor sau aeronavelor.

”Cele mai multe zboruri întârziate s-au înregistrat, în ordine, la Wizz Air (223 de zboruri), Tarom (108) şi Ryanair (99). În acelaşi interval de referinţă, un număr de 191 zboruri au fost anulate, 151 dintre acestea fiind ale companiei Blue Air (care şi-a suspendat operarea începând cu 6 septembrie a.c.) iar 10 ale companiei Wizz Air”, anunţă compania.

În perioada 8-14 septembrie 2022, pe AIHCB au fost operate 2098 zboruri, dintre care 1.833 regulate.

Reamintim că Blue Air a anunţat că relua cursele abia începând cu 10 octombrie fiindcă în momentul de față nu dispune de fondurile necesarii plății combustibilului și celorlalte cheltuieli operaționale necesare pentru zborurile planificate începând cu 12 septembrie.

Citeşte şi Sorin Grindeanu, în scandalul Blue Air: „Dacă se anulează în Timişoara autobuzul 33, nu vine Fritz să pună autobuze la dispoziţie”

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Gigi Becali anunță plecarea lui Mircea Lucescu de la naționala României: ”Atât mai stă”
Capital.ro
Reguli la bloc. Situația în care proprietarii n-au dreptul să țină ușa închisă. Vecinii te obligă legal să permiți accesul
Playtech.ro
Cine poate contesta certificatul de moștenitor. Cum se procedează
Adevarul
De la cioban la milionar: ascensiunea impresionantă a afaceristului acuzat că ducea mita cu elicopterul
wowbiz.ro
„Încă un medic a murit în gardă”. Tudor Ciuhodaru trage un semnal de alarmă, după moartea Ștefaniei Szabo: „Sindromul Karoshi ucide în tăcere. Oare câți trebuie să mai moară?” | EXCLUSIV
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl Sarei aduce noi acuzații clinicii dentare: „Au chemat-o să o omoare. Au vrut să șteargă toate înregistrările”
iamsport.ro
Candidatul la Primăria București și Marian Ceaușescu, la un pas de bătaie în fața Biroului Electoral Municipal: ”Bâlbâitule, nu mai jigni lumea” / ”Securistule! Nu ți-e rușine?”
MediaFlux
Se fac angajări! Salariile trec de 4.000 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume