HBO Max va fi lansat anul viitor în România. Se anunţă o concurenţă serioasă pentru Netflix

HBO Max, platforma de streaming a gigantului american WarnerMedia, va fi lansată în această toamnă în şase ţări din Europa, urmând ca în 2022 să fie lansată pe ale 14 pieţe, printre care se numără şi România, a anunţat marţi un responsabil al grupului american.
Daniel Spătaru
31 aug. 2021, 20:55
HBO Max va fi lansat anul viitor în România. Se anunţă o concurenţă serioasă pentru Netflix

„Vom ajunge în Europa în acest an. Există multe speculaţii cu privire la întârzieri, dar la toamnă ne vom lansa în ţările nordice şi în Spania”, a confirmat Christina Sulebakk, director general la HBO Max pentru regiunea EMEA (Europa, Orientul Mijlociu şi Africa), cu prilejul festivalului de seriale Séries Mania, care se desfăşoară zilele acestea în oraşul francez Lille.

„Ulterior, anul viitor, ne vom extinde în Europa Centrală şi de Est precum şi în Portugalia”, astfel că în total vom avea o prezenţă pe 20 de pieţe europene, a adăugat Christina Sulebakk, citată de deadline.com.

Citeşte şi Globurile de Aur 2021 – Lista marile câştigătoare, surprize uriaşe

Concret, în 2021, serviciul de streaming HBO Max va fi lansat în Norvegia, Suedia, Finlanda, Danemarca, Spania şi Andora. În 2022 va fi lansat în alte 14 ţări (Bosnia-Herţegovina, Bulgaria, Croaţia, Cehia, Ungaria, Republica Moldova, Muntenegru, Macedonia de Nord, Polonia, Portugalia, România, Serbia, Slovacia şi Slovenia).

La finele lunii iunie anul curent, HBO Max, care a ajuns la 39 de ţări din America Latină şi Caraibe, precum şi lanţul de cablu HBO aveau 67,5 milioane de abonaţi la nivel mondial.

Această platformă de streaming deţinută de gigantul american al telecomunicaţiilor AT&T a fost lansat iniţial în luna mai 2020 în SUA, după ce rivalii săi Apple şi Disney şi-au lansat propriile lor platforme încă de la finele lui 2019, fără a mai vorbi de Netflix, Amazon sau Hulu, care sunt prezente de mai mulţi ani pe acest segment.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Steaua și Rapid reeditează sfertul UEFAntastic după 20 de ani! Unde are loc evenimentul la care sunt așteptați Gigi Becali și George Copos: ”Sper să fie un plin”
Capital.ro
Interdicție pentru proprietarii de locuințe și terenuri. Legea stabilește limite clare chiar și pentru bunul propriu
Playtech.ro
Ce este „norul” invizibil care se ridică din pădurile Japoniei și provoacă una dintre cele mai mari crize alergice din lume
Adevarul
SURSE Leafa lui Nicușor Dan crește cu peste 1.000 de euro. Cât vor încasa premierul, miniștrii și parlamentarii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Radu Banciu a spus unde ar fi jucat Cristiano Ronaldo dacă se năștea în România: ”Răspunsul e simplu”
MediaFlux
Horoscop 23 mai. Zodiile care trebuie să nu ia deloc decizii sâmbătă. Urmează o zi cu ghinion
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi