Hillary Clinton, apărată de şeful FBI în scandalul email-urile personale

Directorul Biroului Federal de Investigații (FBI), James Comey, și-a apărat ferm joi decizia de a recomanda ca Hillary Clinton să nu fie urmărită penal în cazul referitor la utilizarea unui server privat de email în perioada în care politiciana democrată a fost secretar de stat al SUA.
Filip Stan
07 iul. 2016, 20:00
Hillary Clinton, apărată de şeful FBI în scandalul email-urile personale

Președintele Camerei Reprezentanților, republicanul Paul Ryan, a susținut joi într-o scrisoare adresată directorului pentru informații naționale al SUA, James Clapper, că Hillary Clinton nu ar trebui să aibă acces la informații clasificate în timpul campaniei electorale pentru Casa Albă.

În mod normal, candidații la prezidențiale în SUA au acces la informații clasificate de îndată ce sunt nominalizați oficial. Comey a subliniat însă că Hillary Clinton nu a încălcat legea.

FBI-ul a anunțat marți că și-a încheiat ancheta privind utilizarea de către Hillary Clinton, în perioada în care era fost secretar de stat, a unui server privat de email, și a transmis dosarul justiției, recomandând ca actuala candidată democrată la președinția SUA să nu fie urmărită penal.

„Nu se impune urmărirea penală”, a declarat șeful FBI într-o conferință de presă, anunțând sfârșitul investigațiilor foarte sensibile efectuate de poliția federală, despre care s-a comentat că ar putea deraia cursa spre Casa Albă a lui Hillary Clinton, potrivit Agerpres.

Citeşte şi E OFICIAL! Hillary Clinton, drum liber către Casa Albă. Nu va fi pusă sub acuzare în scandalul e-mailurilor

Unele dintre email-urile trimise de fosta primă doamnă utilizând un server privat erau clasificate drept „secrete” și persoane rău intenționate au putut avea, teoretic, acces la ele, a precizat șeful FBI. Ea totuși „nu a avut intenția” de a încălca legea, potrivit lui James Comey.

Hillary Clinton este candidată în alegerile prezidențiale de la 8 noiembrie, dar campania sa a fost afectată în ultimele luni de scandalul email-urilor profesionale trimise de pe un server privat în perioada în care a condus Departamentul de Stat (2009-2013).

Ea a participat voluntar, sâmbătă, la o audiere de trei ore și jumătate la sediul FBI din Washington.

Ministrul american al justiției, Loretta Lynch, a dat asigurări vineri că va respecta recomandările FBI și ale procurorilor implicați în anchetă, încercând să excludă astfel orice suspiciune de interferență politică în acest dosar ultrasensibil.Loretta Lynch a devenit obiectul unei polemici pentru că s-a întâlnit săptămâna trecută cu fostul președinte Bill Clinton, o întrevedere denunțată ca un aranjament ilegal de Donald Trump.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Gigi Becali, decizie radicală după ce MM Stoica i-a luat apărarea lui Boutoutaou: „Nu stăm după el!”
Capital.ro
SURSE: DIICOT extinde ancheta în dosarul Nordis. Prejudiciul suplimentar reclamat depășește 42 de milioane de lei și 14 milioane de euro
Playtech.ro
Analizele medicale gratuite s-ar putea face fără goana de la începutul lunii. Ce vrea să schimbe CNAS
Adevarul
Mister la Moscova: un avion militar american a aterizat în Rusia. C-17 a venit de la Riga, iar Kremlinul spune că „nu știe nimic”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
”Noua Nadia”, dezvăluiri despre momentul care i-a schimbat cariera: ”A fost mai dificil emoțional”
MediaFlux
Cât timp trebuie păstrate de fapt taloanele de pensie! Mulți seniori nu știu asta
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat