Hrebenciuc: Îl suspendăm pe Băsescu dacă nu i-o da Dumnezeu gândul cel bun

Deputatul PSD Viorel Hrebenciuc a declarat, marţi, că subiectul suspendării lui Traian Băsescu nu este de actualitate, el apreciind însă că, în februarie 2013, când parlamentarii se vor reuni, şeful statului va fi suspendat "dacă nu i-o da Dumnezeu gândul cel bun până atunci".
Romania TV
29 mai 2012, 13:08
Hrebenciuc: Îl suspendăm pe Băsescu dacă nu i-o da Dumnezeu gândul cel bun

„E o mare prioritate suspendarea preşedintelui, extraordinară prioritate … Şi demitere şi suspendare şi toate … Din februarie încolo este pe ordinea de zi”, a spus vicepreşedintele Camerei Deputaţilor.

Faceţi şi voi nişte calcule! Puneţi întrebările fără să ştiţi că avem nevoie de cel puţin 90 de zile când se declanşează un proces de acest gen. Vedeţi în acest an când ai cele 90 de zile la dispoziţie? Este iulie, august, vacanţă parlamentară. Nici în politică şi nici în ţară în iulie şi august nu se întâmplă minuni, toată lumea este în vacanţă. Din septembrie ne vom prezenta la post, dar vom fi cu gândul toţi la alegerile generale care vor fi în octombrie sau în noiembrie. Nu mai discutăm subiectul ăsta„, le- a explicat Hrebenciuc jurnaliştilor.

El a precizat că, în cele două luni din preajma alegerilor, prioritară nu este suspendarea preşedintelui.

„Dacă avem două luni, avem 90 de zile, ne ocupăm de alegeri sau de suspendarea preşedintelui? Ce e prioritar? Cred că noul Parlament sau noua majoritate, ce o să iasă după alegeri, se pune Guvernul pe undeva în luna decembrie, iar ianuarie va fi cu zăpezi”, a spus Hrebenciuc.

„În februarie venim la Parlament plini de voie bună, o să îl prindem atunci pe domnul preşedinte Băsescu încălcând Constituţia şi cred că o să-l suspendăm dacă nu i-o da Dumnezeu gândul cel bun până atunci domniei sale. Vă imaginaţi fiecare care este gândul cel bun”, a spus Hrebenciuc.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Anunțul BNR: „Se schimbă banii în România de la 1 februarie”. Se întâmplă pentru prima oară în ultimii 25 de ani
Capital.ro
Se schimbă banii în România. Schimbare istorică a bancnotelor de la 1 februarie 2026. E o premieră în ultimii 25 de ani
Playtech.ro
Directoarea şcolii din Cenei, declaraţii uluitoare despre familia criminalului! Ce făcea mama faţă de copii şi profesori, nici nu poţi concepe...
Adevarul
Cum poți afla dacă ai radon în casă. Harta zonelor sensibile și riscurile gazului radioactiv
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Cunoscutul milionar a dezvăluit ce bacșiș l-a învățat Giovanni Becali să lase la restaurant: ”Nu te sfătuiesc să faci așa!”
MediaFlux
Pensii februarie. Plățile s-ar putea face diferit pentru români. Ce schimbări ar aduce Ministerul Finanțelor pentru februarie
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil