Hugo Chavez a transmis electoratului că s-a „vindecat complet” de cancer

Preşedintele Venezuelan, care suferă de cancer şi a avut deja două operaţii şi mai multe tratamente, susţine acum că este vindecat complet şi că va candida pentru al treilea mandat consecutiv la alegerile din toamnă. Luna trecută, surse medicale de la Caracas spuneau exact contrariul, afirmând că Chavez ar putea chiar să nu mai prindă alegerile.
Romania TV
10 iul. 2012, 19:18
Hugo Chavez a transmis electoratului că s-a

„Liber,liber, total liber (de cancer, n.r.)”, le-a răspuns el pe un ton extrem de optimist reporterilor care l-au întrebat dacă a reuşit să se vindece complet de cancer.

Liderul socialist venezuelan Hugo Chavez , în vârstă de 57 de ani, a fost diagnosticat cu cancer în zona pelviană în 2011. La sfârşitul aceluiaşi an, după operaţii şi tratamente făcute în Cuba şi Venezuela, Chavez se declara „vindecat”, însă boala a recidivat în februarie. Acum, după alte tratamente şi operaţii, el se declară din nou vindecat total şi a anunţat că îşi începe campania pentru alegerile prezidenţiale din 7 octombrie.

După o conferinţă de presă de pest 4 ore, Chavez dădea impresia că este plin de energie, fapt ce îi susţinea şi declaraţiile de însănătoşire totală. Chavez ştie că starea sănătăţii sale este cartea cea mai importantă pe care o pune în jocul puterii, transmiţindu-i astfel electoratului mesaje pozitive. Chavez a promis că, începând de joi, va face campanie pe străzi, anunţând că va merge „în caravană” electorală în mai multe regiuni din Venezuela, ca să stea personal de vorbă cu oamenii.

„Chavez, uraganul Bolivar, se întoarce în stradă!”, a declarat el, făcând aluzie la idolul său spiritual, eroul independenţei Venezuelei, Simon Bolivar.

Preşedintele venezuelan conduce în sondajele de opinie, dar totuşi fără o diferenţă prea mare faţă de contracandidatul său Henrique Capriles – un fost guvernator de centru-stânga în vârstă de 39 de ani, care a străbătut aproape toata ţara mergând „din casă-n casă”, într-o demonstraţie de tinereţe şi energie ce contrastează puternic cu starea lui Chavez.

În ciuda optimismului lui Chavez, medicii se arată mai rezervaţi, afirmând că este imposibil ca o persoană să fie declarată complet vindecată mai devreme de cel puţin doi ani de la ultimul tratament medical pentru cancer.

 

 

DailyBusiness
Ministrul Energiei explică de ce este golit Lacul Vidraru. „Am văzut teoriile conspiraționiste semi-reptiliene, niște aberații cât casa”
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Diana Munteanu a impresionat în costum de baie! Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Raport cutremurător: tortură și tratamente inumane filmate la Spitalul de Psihiatrie Săpoca. Tăcerea sfidătoare a ministrului Sănătății
Capital.ro
Șoferii, taxați pe kilometru condus. Măsura pe care o pregătește Guvernul în România. Se va plăti chiar și de 18 ori mai mult
Playtech.ro
Indicatorul alb cu o cruce roşie dă mari bătăi de cap locuitorilor dintr-un oraş european. Ce ar trebui să facă şoferii atunci când îl văd
Adevarul
Ultimul trend la nivel mondial: suzeta pentru bărbați, folosită ca metodă anti-stres. Nebunia a început de la un fotbalist și de la un artist
wowbiz.ro
A murit! Doliu în showbiz. Detalii șocante despre tragedia momentulu
Evz.ro
Școală de sec. XXII. Cu AI la catedră, elevii învață doar două ore pe zi
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
O femeie a fost ucisă cu sânge rece de partenerul ei, în Constanța. Bărbatul a înjunghiat-o în propria lor locuință
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au anunțat când va avea loc prima ninsoare din toamna 2025 în România. Data exactă
iamsport.ro
Gigi Becali a anunțat un nou transfer la FCSB! Ce contract a semnat jucătorul și detaliile mutării
MediaFlux
EXCLUSIV PAPARAZZI. VIDEO: Imagini rare cu bunica Maria Băsescu. Organizare impecabilă cu nepoții: le-a cumpărat o groază de rechizite, dar i-a pus să și le care singuri
stirilekanald.ro
Mihai, un român de 24 de ani, a murit sub privirile neputincioase ale prietenilor
Răsturnare de situaţie în cazul gravului accident de pe A1. Tinerii loviţi mortal de TIR s-ar fi aruncat îmbrăţişaţi pe şosea. Update