Ibuprofenul ar putea să fie noul tratament anti COVID-19. Medicii au anunţat un nou studiu

Oamenii de ştiinţă au început un proces prin care ar putea să vadă dacă ibuprofenul poate să ajute pacienţii bolnavi de coronavirus să se vindece mai repede. 
Romania TV
03 iun. 2020, 05:15
Ibuprofenul ar putea să fie noul tratament anti COVID-19. Medicii au anunţat un nou studiu

Câţiva medici din Londra, de la St Thomas și Kings College, consideră că ibuprofenul, care este un medicament antiinflamator şi calmant, ar putea trata dificultăţile de respiraţie la pacienţii cu COVID-19. Aceștia speră că tratamentul poate ajuta pacineţii să respire fără ventilatoare.

În cadrul procesului, jumătate dintre pacienți vor primi ibuprofen pe lângă tratamentul obişnuit. Studiul va folosi o formulă specială de ibuprofen, faţă de tabletele obișnuite pe care oamenii le-ar putea cumpăra din farmacii. Unii oameni iau deja această capsulă lipidică sub formă de medicament pentru afecțiuni precum artrita.

Studiile pe animale sugerează că ar putea trata sindromul de detresă respiratorie acută – una dintre complicațiile severe ale coronavirusului.

Citeşte şi: STUDIU: Bolnavii de coronavirus asimptomatici NU sunt contagioşi. Mii de români au fost internaţi degeaba

„Trebuie să ne ocupăm de studiu pentru a arăta că dovezile se potrivesc cu realitatea așteptărilor noastre”, a declarat prof. Mitul Mehta, unul dintre echipele de la Kings College London. 

La începutul pandemiei au existat câteva îngrijorări că ibuprofenul ar putea dăuna pacienţilor, în cazul în care au virus cu simptome ușoare. Acestea au fost sporite atunci când ministrul francez al sănătății, Oliver Veran, a spus că administrarea de medicamente antiinflamatoare nesteroidiene, cum ar fi ibuprofenul, ar putea agrava infecția și i-a sfătuit pe pacienți să ia paracetamol în schimb.

Citeşte şi: Începe testarea pentru a afla câţi români au trecut prin coronavirus. „Va fi un studiu de seroprevalenţă în fiecare judeţ”

O revizuire a Comisiei privind medicamentele umane a concluzionat rapid că, la fel ca paracetamolul, era destul de sigur să poată fi folosit pentru ameliorarea simptomelor de coronavirus. Ambele pot reduce temperatura și pot diminua afecţiunile asemănătoare gripei.

Pentru simptomele ușoare ale coronavirusului, NHS recomandă oamenilor să încerce mai întâi paracetamolul, deoarece are mai puține efecte secundare decât ibuprofenul și este alegerea mai sigură pentru majoritatea oamenilor. Nu trebuie să luați ibuprofen dacă aveți ulcer la stomac, de exemplu.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Încă o despărțire în showbiz! Un artist celebru din România a confirmat separarea de iubită, în exclusivitate
Fanatik.ro
Gigi Becali aruncă în aer fotbalul românesc, cu o zi înainte de alegerile FRF: „Răzvan Burleanu e în pericol 500%”. Cum va vota FCSB: „Mergem la TAS!”
Capital.ro
Călin Georgescu avertizează România: Mare pericol! Situația este aproape de colaps. Mă adresez astăzi celor mai bogați oameni
Playtech.ro
Ce joburi vor dispărea și ce meserii vor aduce bani mulți în viitor. Domeniile care vor avea cea mai mare cerere
Adevarul
Bucureștiul escortelor, cartografiat: zona cu cea mai mare concentrație de prostituție online din țară
wowbiz.ro
Ilan Laufer, acroșat de o șoferiță în Capitală! Fostul ministru se afla pe o trotinetă împreună cu gemenii săi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Decebal Rădulescu i-a dat replica lui Gigi Becali, după ce latifundiarul a spus că vrea să trăiască o zi mai mult decât el
MediaFlux
Vești bune pentru românii care au credit la bancă. Scad ratele începând cu 1 aprilie
stirilekanald.ro
Se taie pensiile! Bolojan a făcut anunțul
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj