Ilie Năstase, dezvăluiri halucinante din perioada comunistă. Lovit de temutul Gheorghe Maurer, mâna dreaptă a lui Ceaușescu: „Nu-mi place asta la tine, mai flăcăule!”. Întâlnirea secretă cu Elena Ceaușescu, după ce a fost acuzat că a vândut meciul americanilor VIDEO

Ilie Năstase a povestit în cadrul podcastului lui Ștefan Mandachi momente din perioada comunistă, inclusiv bătaia încasată de la prim-ministrul Gheorghe Maurer, dar și dialogul cu Elena Ceaușescu, după ce a fost acuzat că a vândut meciul la americani.
Ruxandra Rădulescu
13 ian. 2022, 13:53
Ilie Năstase, dezvăluiri halucinante din perioada comunistă. Lovit de temutul Gheorghe Maurer, mâna dreaptă a lui Ceaușescu:

Ilie Năstase a povestit, în cadrul podcastului lui Ștefan Mandachi, momente halucinante din perioada comunistă, când a avut de-a face atât cu prim-ministrul Gheorghe Maurer, cât și cu Elena Ceaușescu.

Tenismenul și-a amintit de episodul cu temutul premier din perioada dictaturii, cu care a avut un schimb acid de replici, când tenismenul a primit distincția Ordinul Muncii Clasa I. Năstase a dezvăluit că la acel eveniment select din epoca comunistă se afla și Ion Țiriac, precum și întregul anturaj politic al lui Nicolae Ceaușescu.

Ce pensie are Ilie Năstase. A fost parlamentar și are gradul de general – maior, cu două stele, în retragere

Tenismenul Ilie Năstase a îndrăznit să-i răspundă temutului Gheorghe Maurer, care îl acuzase că înjură în timpul meciurilor. Năstase a fost imediat pedepsit, de prim-ministru printr-o lovitură puternică.

„Când ne-a dat Ordinul Muncii Clasa I, atunci a venit tot comitetut central plus Gheorghe Maurer, căruia îi plăcea tensiul. Mi s-a spus să mă îmbrac militar, să spun că slujesc Republica Socialistă România. S-au făcut două grupuri, au desfăcut șampania, am gustat șampanie, m-a luat puțin amețeala, la un moment dat, grupul lui Ceaușescu s-a rupt și am făcut un grup mai mare, iar eu m-am trezit lângă domnul Maurer. La un moment dat s-a dus să dea noroc cu Țiriac a venit spre mine

„Vreau să-ți zic ceva mai flăcăule”, eu m-am blocat gata. „Îmi place de tine că te văd prin Anglia, pe la Wimbledon, pe la Rolland Garros, dar nu-mi place că înjuri” am zis gata am încurcat-o. „Să știi că văd pe buze că cam înjuri”. Eu cum luasem puțină șampanie m-am apucat să-i răspund i-am spus „Știți că eu am temperament de român”. Când mi-a tras Maurer un picior „Pleacă mă nebunule, că lui ăsta nu-i răpunde nimeni”. Am plecat mai departe, dar nu mi-a făcut nimic, „, povestit Ilie Năstase.

Ilie Năstase a relatat și momentul când a fost acuzat că ar fi vândut meciul americanilor, situație nefericită, care îi stârnea multă teamă, întrucât putea fi extrem de aspru pedepsit de regimul comunist.  Tenismenul a povestit că dialogul pe care l-a avut cu Elena Ceaușescu, care l-a întâmpinat într-o manieră complet neașteptată.

„Am fost acuzat în ’72, că am vândut meciul la americani și când am coborât de la Ministerul de Interne, mă grăbeam spre aeroport, am văzut o femeie care stătea pe un zid rezemată și mi-a spus: „Flăcăule, bună, unde te grăbești?”. Mă uit, era Ceaușeasca.

„-Doamnă, mă duc că pleacă avionul.

-Stai liniștit că nu pleacă avionul. Vreau să-ți spun că eu și cu Nicu știm că tu nu ai vândut meciul du-te liniștit unde ai de dus”, și am plecat. ” , a povestit Ilie Năstase.

Ilie Năstase a învățat sa facă bani de la Ion Țiriac: „Avea de tânăr treaba asta”

Ilie Năstase nu a ocolit nici subiectul banilor și a dezvăluit că a luat exemplul lui Ion Țiriac, în ceea ce privește domeniul antreprenorial.

„Oamenii bogați știu cum să țină de bani, ei cheltuiesc cu cap, să le vină înapoi dublu sau triplu decât au investit, asta fac.

Ilie Năstase a făcut marele anunţ! Tratative avansate cu Nicuşor Dan: „Am mers la primarul Capitalei și a spus asta!”

Ion Țiriac de tânăr avea treaba asta. Era un avocat la vremea aceea care avea cei mai cunoscuți cai de curse, și eu eram tânăr, aveam 17-18 ani, Țiriac avea 25 și mergeam la cursele de cai. Băiatul avocatului ăsta juca la cursele de cai, la pariuri, mie nu-mi plăcea așa că stăteam și așteptam în mașină, iar ei câștigau și îmi dădeau și mie. Lui Țiriac îi stătea de pe atunci gândul la bani. S-a băgat mai întâi să managerieze jucători pe atunci nu exista așa ceva. Atunci nu erau bani în tenis, banii au început prin anii ’70 să vină.” a mai mărturisit Ilie Năstase.

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
Dovada de necontestat că Bogdan de la Ploiești și Cristina Pucean sunt împreună în Dubai! Au fost filmați unul lângă altul
Fanatik.ro
O fostă jucătoare de la Arsenal și Manchester City, scandal după o ședință foto cu o sportivă olimpică. A confirmat că sunt un cuplu
Capital.ro
Cine l-a creat pe Călin Georgescu? A beneficiat de sprijin intern: Nu a fost construit de ruși!
Playtech.ro
Ce trebuie să faci după ora 18:00 pentru a menține căldura în casă toată seara. Așa reduci factura la încălzire
Adevarul
De ce a murit familia aflată în vacanță în Istanbul, potrivit raportului medico-legal. Ipoteza inițială a fost exclusă
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Ciclonul Adel aduce vreme severă în București până duminică. Meteorologii anunță ploi abundente și rafale de vânt
iamsport.ro
Vali Crețu și-a DISTRUS un coechipier după eșecul suferit de FCSB: 'Ăla doarme acolo, ce să facem?!'
MediaFlux
Anunț pentru toți românii care așteaptă salariile pe final de an. Ministerul Finanțelor confimă ce se întâmplă cu plățile
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De ce orașe ca Sibiul devin tot mai cool: O analiză a trendurilor urbane și a stilurilor de viață moderne