Iliescu către Ponta: Dacă nu te înţelegi cu Crin, vin eu să vorbesc cu el

Preşedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, i-a transmis, miercuri, la CEX, preşedintelui PSD, Victor Ponta, că nu este de acord ca partidul să cedeze candidatura pentru CJ Buzău şi că, dacă nu reuşeşte să negocieze cu liberalii, va veni personal să discute cu Crin Antonescu.
Romania TV
08 feb. 2012, 18:36
Iliescu către Ponta: Dacă nu te înţelegi cu Crin, vin eu să vorbesc cu el

Enervat de faptul că Victor Ponta nu reuşeşte să negocieze cum trebuie cu Crin Antonescu, preşedintele de onoare al partidului, Ion Iliescu, a avut astăzi, la întâlnirea social-democraţilor, o reacţie extrem de dură.

Social-democraţii buzoieni au ridicat problema candidaturii pentru Consiliul Judeţean, spunând că nu sunt de acord cu acordul încheiat de Victor Ponta cu Crin Antonescu potrivit căruia liberalii vor desemna candidatul pentru această funcţie. Actualul preşedinte al CJ Buzău, Victor Mocanu, a venit în şedinţa Comitetului Executiv al PSD pentru a transmite că nu este de acord cu decizia luată la centru.

În apărarea celor din Buzău a sărit preşedintele de onoare al PSD. Surse din partid au declarat, pentru gandul.info, că Ion Iliescu i-a cerut lui Victor Ponta să renegocieze acordul cu liberalii. „Dacă nu te înţelegi cu Crin Antonescu, vin eu să discut cu el„, i-a spus preşedintele de onoare al PSD lui Ponta.

Este o pretenţie aberantă a celor de la PNL. Nu vom ceda Consiliul Judeţean, vor exista negocieri. Dacă va fi nevoie, mă voi implica personal în aceste discuţii„, a declarat, pentru gandul.info, Ion Iliescu.

Crin Antonescu a afirmat în repetate rânduri că nu va accepta schimbarea candidaţilor pentru alegerile locale. Potrivit înţelegerii între social-democraţi şi liberali, în judeţul Buzău, PNL va desemna candidatul pentru Consiliul Judeţean, iar PSD pe cel pentru Primărie. Social-democraţii nu sunt de acord cu această împărţire, cerând să desemneze ambii candidaţi, deoarece funcţiile aparţin deja PSD.

„Ion Iliescu nu înţelege că prin aceste declaraţii irită foarte mult partenerii de alianţă”, susţin cei din conducerea PSD.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Alertă de căldură extremă în România! ANM a anunțat un nou val de temperaturi de 39 de grade
Fanatik.ro
Răzvan Burleanu, reacţie dură după ce Infantino a propus „vânzarea” Cupei Mondiale: „Cel mai iubit sport din lume aparține celor care îl trăiesc” Ruptură între FRF şi preşedintele FIFA. Exclusiv
Capital.ro
Ajutor pentru fermierii afectați de seceta din 2025. MADR pregătește despăgubiri de până la 333 de lei pe hectar
Playtech.ro
Reguli noi pentru prima de carieră didactică 2026. Ce document trebuie încărcat obligatoriu în aplicația STS
Ștefan Popescu: Incidentele cu drone se vor repeta. România are nevoie de o strategie, nu doar de proteste diplomatice
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Luca, tânărul de 18 de ani care și-a pierdut viața în urma tragediei din Vrancea. Visa la o carieră în medicină
iamsport.ro
Revoltat de ce a descoperit pe Stadionul Steaua: ”E horror, îmi pare rău când se joacă acolo!”
MediaFlux
PAPARAZZI Gogoașă de la Trăsniți în NATO, șofer de ridesharing! Mașina de zeci de mii de euro pe care o conduce prin București fostul actor FOTO
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România