Iliescu: Invitarea lui Mărieş să vorbească în Parlament – o veritabilă „blasfemie”

Fostul şef al statului Ion Iliescu susţine că invitarea lui Teodor Mărieş - "un impostor, care nu se ştie prin ce împrejurări a ajuns în funcţia de preşedinte al Asociaţiei 21 Decembrie - a constituit o veritabilă "blasfemie", de care se face vinovată conducerea Parlamentului.
Romania TV
23 dec. 2011, 15:52
Iliescu: Invitarea lui Mărieş să vorbească în Parlament - o veritabilă

„O veritabilă «blasfemie» a constituit-o subminarea Adunării omagiale a Parlamentului prin invitarea la luarea de cuvânt a lui Teodor Mărieş – un impostor, care nu se ştie prin ce împrejurări a ajuns în funcţia de preşedinte al «Asociaţiei 21 Decembrie»”, scrie Ion Iliescu pe blogul său.

Iliescu arată că asociaţia a fost fondată de aceia care s-au aflat în noaptea de 21 decembrie 1989 la Baricada de la Intercontinental.

„Teodor Mărieş nu a fost la Baricadă! Nu prea se ştie unde se află, în general, în acel timp. Originar din Caransebeş, unde era portar, după informaţia dată de el, la o obscură echipă de fotbal, nu se ştie prin ce împrejurări a ajuns la Bucureşti. Nu se ştie dacă are vreo calificare şi… unde a lucrat. Prima sa apariţie «remarcată» a fost în grupul de huligani, care au devastat clădirea Guvernului în ziua de 18 februarie 1990. Apoi a apărut în grupul provocatorilor la violenţele din Piaţa Universităţii. Cu ce autoritate poate vorbi acest individ în numele revoluţionarilor? Prezenţa să este compromiţătoare întotdeauna”, mai scrie Ion Iliescu.

În opinia fostului şef al statului, „conducerea Parlamentului se face vinovată de invitarea sa la Adunarea Omagială consacrată Revoluţiei Române din Decembrie 1989”.

Şedinţa solemnă a Parlamentului dedicată Revoluţiei din 1989 s-a transformat, marţi, într-un scandal, după ce reprezentantul Asociaţiei 21 Decembrie, Teodor Mărieş, a spus că Ion Iliescu este „un criminal”, ceea ce a determinat vociferări ale opoziţiei şi părăsirea sălii de plen de către PSD.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Percheziții acasă la Cristian Pomohaci! Este suspectat de viol asupra unui minor
Fanatik.ro
Tatuajul impresionant pe care și l-a făcut un star din Premier League: pe corpul său apare celebrul Joker și mesajul ”Why so serious?”
Capital.ro
Alimentele de bază rămân mai ieftine? Decizia care poate prelungi plafonarea prețurilor până la finalul anului. Anunțul lui Tanczos Barna
Playtech.ro
Admiterea la liceele tehnologice se schimbă din 2026. Ce riscă elevii care nu dau Evaluarea Națională
Adevarul
Momentul incredibil în care un scafandru scapă ca prin minune de o balenă care aproape l-a înghiți
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cel puțin 21 de persoane și-au pierdut viața în urma unui foc puternic la un hotel din New Delhi
iamsport.ro
Nuțu Cămătaru, 2.000.000 de euro pentru apropiatul lui Gigi Becali! A fost interceptat: ”«Am greșit, data viitoare dau la altul»”
MediaFlux
Peste 30.000 de locuri de muncă în țară și străinătate. Cele mai căutate meserii
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți