Iliescu: Presiune asupra justiţiei? De unde până unde? Acuzaţiile CSM sunt false

Ion Iliescu respinge acuzaţiile CSM la adresa lui, a premierului şi a preşedintelui interimar. Fostul şef al statului spune într-un interviu la RFI că problemele invocate de CSM sunt "false". Preşedinta Consiliului Superior al Magistraturii "îşi depăşeşte atribuţiile", susţine Iliescu, acuzând-o pe şefa CSM că se antepronunţă.
Romania TV
16 aug. 2012, 14:15
Iliescu: Presiune asupra justiţiei? De unde până unde? Acuzaţiile CSM sunt false

Preşedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu respinge, într-un interviu la RFI, acuzaţiile CSM.

„Este surprinzător şi regretabil faptul că preşedinta CSM, în loc să ia în considerare îngrijorarea legitimă a opiniei publice în legătură cu fapte şi acţiuni flagrante de intimidare a cetăţenilor care au votat la referendum, lansează această acuză falsă la adresa celor care şi-au exprimat tocmai preocuparea şi s-au pronunţat în sprijinul cetăţenilor agresaţi. Mai mult, domnia sa se exprimă deja într-o formă concluzivă. Nu mai e de înţeles solicitarea Inspecţiei Judiciare. Ce să mai controleze, dacă dânsa deja exprimă o concluzie în legătură cu această chestiune? Altminteri era justificată o asemenea măsură ca Inspecţia respectivă să verifice faptele acestea despre care opinia publică vorbeşte şi nu această manevră de a întoarce foaia şi de a reproşa celor trei personalităţi care şi-au exprimat această îngrijorare ca fiind element de presiune asupra justiţiei. De unde până unde? Este o falsă abordare a lucrurilor şi asta depăşeşte chiar şi competenţele şi atribuţiunile preşedintei CSM”, a declarat Iliescu.

Fostul şef al statului spune că „asistăm la altceva”: „Domnia sa (preşedinta CSM-n.r.) nu-şi respectă statutul de independenţă politică şi de instituţie chemată să vegheze la desfăşurarea firească, normală, a unui proces eminamente constituţional şi mai ales respectarea dreptului cetăţenilor de a se exprima prin vot. Intervenţia mea s-a referit la nişte fapte comise şi care au devenit deja publice şi opinia publică este chiar frământată. Aceasta e o presiune (a CSM – n.r.), care poate fi foarte periculoasă, care va duce la creşterea absenteismului şi la neexercitarea dreptului de vot al cetăţenilor, sub presiunile şi intimidările la care asistăm”.

Întrebat dacă n-ar fi mai înţelept ca oamenii politici să se abţină şi să lase justiţia să-şi urmeze calea, Ion Iliescu a răspuns: „Dar ce, eu m-am amestecat în vreun fel în desfăşurarea procesului? Eu am avut o simplă reacţie la nişte fapte flagrante nu ale justiţiei, ci ale unor procurori care ameninţă, care reprezintă fapte în sine inacceptabile, care pun în pericol dreptul de exercitare a votului de către cetăţeni”.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Acuze dure la adresa oltenilor după Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-2: “Am vrut să-i perpelesc. Suntem mici și nu ne ajută nimeni”
Capital.ro
Reguli la bloc. Lege pentru toți proprietarii. Fapta care nu poate fi sancționată, chiar dacă nu există acordul asociației de proprietari
Playtech.ro
Cum face Cătălin Scărlătescu piftia de casă. Rețeta moștenită de la bunica lui
Adevarul
Băsescu cere desființarea Coaliției și-l atacă pe Grindeanu: „Crede că obligația lui e să servească doar PSD”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Omul care i-a acuzat direct pe Becali, Varga și Rotaru, victima a două tentative de asasinat: ”Sunt urme de otravă, dar să nu spuneți că v-am zis eu!”
MediaFlux
Avertisment dur pentru români! Va conta unde locuiesc și ce loc de muncă au
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online