Imagini incendiare cu ŞEFUL MASCAŢILOR din Constanţa: GOL şi cu arma în mână

Cunoscut şi respectat în Constanţa, dar şi temut de toţi infractorii, şeful DIAS, comisarul şef Emanoil Moraru, apare în ipostaze greu de imaginat. Poliţistul s-a lăsat fotografiat dezbrăcat, în sala de antrenamente a luptătorilor. Pozele compromiţătoare au apărut în presă, după ce a fost şantajat chiar de către un angajat DIAS. În urma scandalului, Moraru şi-a depus dosarul de pensionare. IPJ Constanţa a deschis o anchetă.
Romania TV
10 nov. 2012, 06:32
Imagini incendiare cu ŞEFUL MASCAŢILOR din Constanţa: GOL şi cu arma în mână

Comisarul şef Emanoil Moraru este cunoscut ca fiind un bun profesionist, dar şi o persoană amuzantă, pusă pe şotii, căreia îi place să se distreze la petreceri, unde cântă şi la chitară.

Poliţistul este la fel de vesel şi la muncă. Odată a apărut la serviciu camuflat într-un boschet, iar alta dată deghizat în gunoier. De data aceasta însă se pare că Emanoil Moraru a avut parte de mai multă distracţie la locul de muncă. S-a fotografiat dezbrăcat în sala de antrenamente a luptătorilor DIAS, în ipostaze amuzante, apelând la o perucă şi la o armă.

IPJ Constanţa a anunţat sâmbătă, prin purtătorul de cuvânt, că dacă poliţistul va fi găsit vinovat, riscă de la o simplă mustrare până la destituire.

„IPJ Constanţa a dispus verificări pentru a se stabili contextul în care au fost făcute fotografiile şi veridicitatea acestora. Emanoil Moraru este un poliţist bun, are un palmares bun şi o carieră impresionantă. Vor fi luate măsuri legale, dacă se va găsi vinovat. Poliţistul riscă de la o simplă mustrate până la destituire”, a declarat la România TV, Bogdan Păduraru, purtătorul de cuvânt al IPJ Constanţa.

Întreg scandalul ar fi pornit de la un subofiţer din cadrul DIAS, potrivit România TV. Conflictul dintre el şi şeful mascaţilor s-ar fi agravat în luna septembrie. Atunci Morar ar fi încercat să-şi lovească subalternul şi a fost sanţionat cu amânarea avansării în grad. Subofiţerul respectiv ar fi cel care acum s-a răzbunat făcând publice fotografiile nud cu şeful său. Subofiţerul este acum cercetatat pentru că a difuzat pozele fără acordul şefului său.

În urma scandalului, Moraru şi-a depus dosarul de pensionare.

Emanoil Moraru este cunoscut ca un foarte bun profesionist, singurul negociator recunoscut internaţional din Dobrogea, pregătit de agenţii FBI. El este preşedintele Corpului Naţional al Poliţiştilor Constanta, cetăţean de onoare al oraşului, iar partidele politice l-au luat chiar în calcul pentru alegerile parlamentare.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Câți bani are Oana Lis să cumpere mâncare pentru ea și Viorel. Suma este foarte mică
Fanatik.ro
Cum arată gazonul sintetic pe care se joacă Universitatea Craiova – KuPS! Premieră pentru olteni
Capital.ro
Sistemul energetic național, sub o presiune uriașă. Marius Budăi avertizează că România riscă o criză energetică gravă: Cei care au adus-o în această situație se opun soluțiilor
Playtech.ro
Cât costă un șezlong în Halkidiki în 2026. O româncă a arătat prețurile de pe plajă, iar reacțiile au împărțit turiștii: „Staţi acasă”
Adevarul
Criza cerealelor din Ucraina. Rutele alternative nu pot suplini blocada porturilor din Marea Neagră
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut din aprilie a fost găsit ÎNGROPAT în curtea... Vezi mai mult
iamsport.ro
De la finalele Champions League la afaceri în energie. Cum și-a construit Adrian Ilie viața după fotbal
MediaFlux
Dronă pe plaja din Mamaia. Turiștii au fost scoși de urgență din apă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România