Impozitul pentru maşini electrice şi hibrid va scădea în Bucureşti de la 50% la 5%

Posesorii de maşini electrice şi hibrid vor plăti impozit de 5% faţă de 50% cât achită în prezent, potrivit unui amendament adoptat luni seară în Consiliul General al Municipiului Bucureşti (CGMB).
Romania TV
28 nov. 2011, 20:14
Impozitul pentru maşini electrice şi hibrid va scădea în Bucureşti de la 50% la 5%

Consilierii generali au adoptat un amendament la proiectul privind privind stabilirea nivelurilor impozitelor şi taxelor locale în 2012 în Capitală, potrivit Mediafax.

Conform acestui amendament, scutirea de la plata impozitelor pentru maşinile hibrid şi electrice a crescut de la 50% cât este în prezent la 95%. Astfel, nivelul impozitului va fi de 5%.

În 2012 vor fi păstrate aceleaşi impozitele şi taxe precum cele plătite în acest an, cu excepţia clădirilor care nu au fost reevaluate în ultimii trei ani anteriori anului fiscal de referinţă, potrivit proiectului adoptat luni seară, în CGMB.

DailyBusiness
Mesele cu carne, un lux pentru milioane de europeni. Unde se clasează România în clasamentul Uniunii Europene
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Andreea Marin, dezvăluiri neașteptate despre viața sentimentală! „Nu trebuie să fie…“
Fanatik.ro
Suma uluitoare investită de Paul Pescobar în turismul balnear din România. Câți bani vrea să bage în stațiunea Techirghiol, vestită pentru nămolul terapeutic
Capital.ro
Marele artist al României a plecat să dea reprezentație pe scena cerului. Un mare şi smerit actor! Aplauzele rămân pentru eternitate
Playtech.ro
Cum vinzi un teren intravilan în România, dar extravilan. Când este obligatorie procedura pentru dreptul de preempțiune
Adevarul
Spitalele franceze, în alertă. Mărturia unui medic român despre pregătirile pentru un eventual conflict în Ucraina
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
Preț carburanți joi, 4 septembrie 2025: Cât costă un litru de benzină și motorină astăzi
Cancan.ro
Primul mesaj al Mihaelei Rădulescu, după reîntoarcerea în România. Bărbatul pentru care are cuvinte de laudă după moartea lui Felix Baumgartner
iamsport.ro
Mircea Lucescu, acuzat că i-a distrus cariera unui antrenor român: ”Mă făcea Ferguson, apoi suna să nu fiu numit în funcție”
MediaFlux
Anunțul Hidroelectrica privind prețurile pentru luna septembrie. Toți consumatorii sunt afectați
stirilekanald.ro
Cine sunt soții care și-au pus capăt zilelor împreună. S-au aruncat în gol de la etajul trei
substantial.ro
De ce apar mirosurile neplăcute în acele zone? 4 motive pe care toate femeile ar trebui să le cunoască