Împrumut de 133,6 milioane de dolari de la FMI pentru Afganistan

Fondul Monetar Internaţional a anunţat că va acorda Afganistanului un credit de 133,6 milioane de dolari, pentru a susţine economia acestei ţări în perioada retragerii forţelor militare străine, relatează Agerpres. 
Romania TV
15 nov. 2011, 15:27
Împrumut de 133,6 milioane de dolari de la FMI pentru Afganistan

FMI a precizat că boardul său a dat undă verde acestui credit, ce urmează să fie eliberat în mai multe tranşe de-a lungul a trei ani. Într-o primă fază vor fi deblocaţi în viitorul imediat 18,9 milioane de dolari.

‘În următorii trei-cinci ani, retragerea prezenţei militare internaţionale şi scăderea aşteptată a ajutorului internaţional vor reprezenta sfidări importante pentru politica economică‘ – a explicat directorul adjunct al FMI, Nemat Shafik.

Un alt obiectiv al acestui credit este de a ‘întări sistemul bancar’, întrucât criza a afectat şi cea mai mare instituţie bancară din Afganistan, Kabul Bank.

În 2010, un prim acord între FMI şi guvernul de la Kabul privind condiţiile de acordare a unui credit nu s-a putut concretiza din cauza unui scandal de deturnare de fonduri şi de corupţie în interiorul instituţiei bancare, care ulterior a fost restructurată. În acest scandal au fost implicaţi responsabili şi apropiaţi ai puterii, între care fratele preşedintelui Hamid Karzai, Mahmud, şi guvernatorul băncii centrale, Abdul Qadir Fitrat, care a fugit din ţară în iunie.

 

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
Modul original în care Ionuț Radu și-a anunțat revenirea la Celta Vigo din vacanță. Cât de ”gras” este portarul naționalei României
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 1 iulie. Cât valorează euro și dolarul american la începutul lunii. BNR a publicat noile date
Playtech.ro
Noi furtuni sunt anunţate în Bucureşti, miercuri. Meteorologii spun că nu am scăpat de vremea rea
Adevarul
Blestemul mortal din farfuria țăranului: Ce mâncau românii înainte de mămăligă și cum a provocat aceasta o criză națională
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața în Ilfov, în urma furtunii de marți seară. Un copac a căzut peste mașina în care se afla
iamsport.ro
Jucătorii de la FCSB au boicotat antrenamentul, iar Gigi Becali a mers de urgență la stadion: ”Vă credeți fotbaliști?”
MediaFlux
Încep procedurile de suspendare a președintelui Nicușor Dan! AUR a votat în unanimitate și cere anticipate
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?