Încă o demisie în guvernul libanez! A doua plecare în decurs de o zi

Ministrul libanez al mediului şi al dezvoltării administrative, Damianos Kattar, şi-a prezentat duminică seara demisia premierului Hassane Diab, devenind al doilea membru al guvernului care îl părăseşte după explozia devastatoare de marţi în portul din Beirut, scrie Agerpres.
Romania TV
09 aug. 2020, 19:55
Încă o demisie în guvernul libanez! A doua plecare în decurs de o zi

Aceasta este a doua demisie de astăzi a unui ministru din guvernul Diab, după anunţul făcut mai devreme de ministrul informaţiei, Manal Abdel Samad.

„Faţă de enorma catastrofă şi un regim steril care a ratat numeroase oportunităţi, am decis să demisionez din guvern”, a anunţat Kattar într-un comunicat. „În acest moment de durere care îi uneşte pe libanezi, văd speranţa în capacitatea tinerilor noştri să facă să progreseze un nou Liban care să răspundă aspiraţiilor lor şi visurilor lor”, subliniază el.

Citeşte şi: Proteste de amploare la Beirut. Forţele de ordine au folosit gaze lacrimogene pentru dispersarea manifestanţilor

În cursul aceleiaşi zile, deputaţii Michel Moawad şi Neemat Frem îşi anunţaseră şi ei demisiile din parlament. Alţii, precum Henri Helou şi Dima Jamali au declarat că le vor urma exemplul luni dimineaţă.

Sâmbătă, deputaţii partidului Kataeb, Samy Gemayel, Nadim Gemayel şi Elias Hankache, îşi anunţaseră plecarea din Camera Deputaţilor, precum şi deputata Paula Yacoubian, provenită din societatea civilă.

Citeşte şi: 700 de tone de nitrat de amoniu, substanţă care a cauzat explozia din Beirut, sunt blocate într-un port din India

Noi confruntări au avut loc duminică la Beirut între manifestanţi şi forţele de securitate libaneze, care blocau accesul la o arteră spre Camera Deputaţilor, în a doua zi a mişcării de contestare împotriva puterii şi la cinci zile după explozia devastatoare soldată cu aproape 160 de morţi şi peste 6.000 de răniţi, potrivit Reuters.

La fel ca sâmbătă, mii de manifestanţi s-au îndreptat spre piaţa unde se află parlamentul, situată nu departe de Piaţa Martirilor.

DailyBusiness
PSD cere reducerea urgentă a prețului la motorină pentru fermieri și îl presează pe Bolojan să decidă rapid
Spynews
Irina Fodor, detalii impresionante din culisele căsniciei cu Răzvan Fodor. Prin ce momente grele au trecut de-a lungul timpului
Fanatik.ro
Situația disperată în care se află soția lui Florinel Coman, fostul jucător de la FCSB. Ioana a rămas blocată în Qatar
Capital.ro
UE pune restricții la plățile în numerar: limită de plată și verificarea identității. Se aplică în statele membre din 2027
Playtech.ro
Cum funcționează metoda „firul invizibil” la bancomate. Hoții îți pot afla PIN-ul în câteva secunde
Adevarul
„Judecați-l ca pe un criminal de război”. Un loialist al regimului lui Putin, răbufnire rară în mediul online
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Constantin Gâlcă este îndoliat. Tatăl antrenorului de la FC Rapid s-a stins din viață
iamsport.ro
Uluitor! Fără Balaci, Dobrin, Chivu sau Mutu. Florin Prunea a alcătuit echipa ideală din istoria României și a surprins pe toată lumea
MediaFlux
Se ia în calcul uciderea lui Putin. Măsuri extreme au fost luate pentru siguranța președintelui rus
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj