Încă o noapte de violenţe în Egipt. Bilanţul a ajuns la 30 de morţi şi 2000 de răniţi

Haosul se prelungeşte în Egipt. Mii de oameni au ieşit pe străzi pentru a şasea noapte consecutiv şi s-au bătut cu forţele de ordine. Bilanţul violenţelor se ridică pînă acum la peste 30 de morţi şi 2000 de răniţi.
Romania TV
24 nov. 2011, 09:57
Încă o noapte de violenţe în Egipt. Bilanţul a ajuns la 30 de morţi şi 2000 de răniţi

Dacă în piaţa Tahrir din Cairo, manifestaţia a fost paşnică, pe străzile din vecinătate au apărut incidente.

Proteste la fel de violente au avut loc şi la Alexandria. Armata a negociat un armistiţiu între manifestanţi şi poliţie, dar mulţimea s-a săturat să-i vadă pe liderii ilitari cum pozează în protectorii populaţiei .

„Nu suntem de acord decât cu demisia Mareşalului Hussein Tantawi. respingem orice altceva. Îl vedem pe Tantawi ca pe fiul cel mare al lui Hasni Mubarak, care a fost alături de Mubarak în ultimii 15 ani şi n-au făcut altceva decât să-şi împartă prada între ei”, declara un protestatar.

Pacea în Alexandria a durat doar cîteva ore. La lăsarea nopţii, oamenii au atacat sediul forţelor de securitate .

„Poliţia ne-a atacat cu şi mai multă brutalitate ca înainte. Trag cu gloanţe adevărate în noi. Au bătut demosntranţii cu bastoane şi au ucis oameni nevinovaţi. Singura vină a demonstranţilor e aceea că sunt pe stradă şi vor să dea jos Consiliul Militar”, a mai declarat acesta.

Autorităţile au negat că ar fi folosit muniţie adevărată. Medicii spun însă că mulţi protestatari au fost ucişi de gloanţe. Noua revoluţie din Egipt au determinat guvernul civil să-şi prezinte demisia. Autorităţile militare caută încă un înlocuitor pentru primul ministru.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Ce spune SRI despre riscul de atac terorist! Mesaj de ultimă oră despre nivelul de alertă
Fanatik.ro
Un sportiv de renume divorțează, după ce soția a lansat acuzații severe. Care sunt motivele invocate
Capital.ro
EXCLUSIV. Aviz pentru permisul auto. Reînnoirea poate fi blocată fără accept medical. Boala pe care mulți români nu știu că o au
Playtech.ro
Cum pot viziona locatarii imaginile cu ei surprinse de camerele video din bloc: obligaţia asociaţiei de proprietari
Adevarul
Mascații au intrat din greșeală peste o mamă și fiica sa. Femeia a sunat la 112: „Nu știu ce se întâmplă și sunt foarte speriată”
wowbiz.ro
Cutremurător. Dănuț Lupu a vrut să se sinucidă: ”Am încercat să mă otrăvesc!” Ce s-a întâmplat cu celebrul jucător la închisoare?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată a ajuns în stare gravă la spital după ce mașina în care se afla a fost izbită de un camion, în Suceava
iamsport.ro
”Până la apariția lui Valentin Ceaușescu, Dinamo avea mai multă influență asupra arbitrajelor și a adversarilor decât Steaua! Era un infern, nu aveai nicio șansă cu ei”
MediaFlux
Secretul pantofilor lui Donald Trump. Îi obligă pe subordonații și apropiații lui să poarte același model
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj