Încă un CUTREMUR produs, joi, în România! S-a întâmplat în urmă cu puţin timp

Un nou cutremur de suprafaţă, cu magnitudinea de 3,4 pe Richter, s-a produs joi după-amiaza în judeţul Vaslui, potrivit datelor Institutului Naţional de Cercetare - Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).
Romania TV
13 feb. 2020, 17:05
Încă un CUTREMUR produs, joi, în România! S-a întâmplat în urmă cu puţin timp

Seismul a avut loc la ora locală 18:30, la adâncimea de 5 kilometri. Epicentrul a fost localizat la 41 km sud de Iaşi, 50 km nord-est de Bacău, 107 km vest de Chişinău, 156 km nord de Galaţi, 164 km vest de Tiraspol, 175 km nord de Brăila, 193 km nord-est de Braşov, 201 km sud-est de Chernivtsi, 235 km nord-est de Ploieşti şi 251 km vest de Odessa.

Tot joi, alte patru cutremure s-au înregistrat în judeţul Vaslui. Primul seism, de 2,1 pe scara Richter, s-a produs la ora locală 4:34, la adâncimea de 7 kilometri, la 42 km sud de Iaşi, 48 km nord-est de Bacău, 109 km vest de Chişinău şi 156 km nord de Galaţi.

Al doilea cutremur, cu magnitudinea 2, a avut loc la ora 6:31, la o adâncime de 6 km, la 41 km sud de Iaşi, 49 km nord est de Bacău, 109 km vest de Chişinău şi 157 km nord de Galaţi.

Cel de-al treilea seism, cu magnitudinea 2,7, s-a produs la ora 9:00, la adâncimea de 9 km, la 43 km sud de Iaşi, 47 km nord est de Bacău, 110 km vest de Chişinău şi 156 km nord de Galaţi.

Citeşte şi: Raed Arafat: Au fost apeluri la 112! România este mult mai pregătită acum pentru un cutremur cu o magnitudine mare VIDEO

Un al patrulea cutremur, de 2,2 grade pe Richter, s-a consemnat la ora locală 9:15, la adâncimea de 10 kilometri. Cutremurul s-a produs la 44 km sud de Iaşi, 47 km nord-est de Bacău, 110 km vest de Chişinău, 155 km nord de Galaţi, 167 km vest de Tiraspol, 174 km nord de Brăila, 189 km nord-est de Braşov, 202 km sud-est de Chernivtsi, 232 km nord-est de Ploieşti şi 254 km vest de Odessa.

În această lună, în România au avut loc în total zece cutremure cu magnitudini cuprinse între 2 şi 3,3 pe scara Richter. Cel mai semnificativ seism din acest an s-a produs în data de 31 ianuarie, în judeţul Vrancea, la o adâncime de 121 km, şi a avut o magnitudine de 5,2 pe Richter. Cutremurul a fost simţit şi la Bucureşti.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Marius Baciu, despre implicarea lui Gigi Becali la FCSB: „Am zis că nu vreau să fiu o marionetă! Şi eu fac schimbări în minutul 20”
Capital.ro
Reguli noi pentru cetățenii fără buletin. Lege pentru persoanele care au împlinit 18 ani
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Un membru al juriului din R. Moldova explică de ce România a primit doar 3 puncte la Eurovision: „Și juriile lor sunt incompetente?”
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi