Încălzirea oceanului duce la apariţia unui grup de bacterii în Europa de Nord

Schimbările climatice provocate de om reprezintă principalul factor din spatele apariţiei neaşteptate a unui grup de bacterii în Europa de Nord, care pot provoca gastroenterită, potrivit unei noi cecetări a unui grup de experţi internaţionali.
Romania TV
22 iul. 2012, 18:55
Încălzirea oceanului duce la apariţia unui grup de bacterii în Europa de Nord

Studiul, publicat de revista Nature Climate Change duminică, a prezentat unele dintre primele dovezi că modelele de încalzire ale Mării Baltice au coincis cu apariţia infecţiilor produse de vibrio în nordul Europei. Vibrio reprezintă un grup de bacterii, care de obicei cresc în medii marine calde şi tropicale. Bacteria poate provoca diverse infecţii la om, de la holeră la simptome de gastroenterită, în urma consumului de crustacee crude sau insuficient preparate sau prin expunerea la apa de mare, potrivit Agerpres.

O echipă de oameni de ştiinţă de la instituţii din Marea Britanie, Finlanda, Spania şi SUA a examinat înregistrări ale temperaturii de la suprafaţa apei măriii şi date prin satelit, precum şi statistici privind cazuri de vibrio în Marea Baltică. Ei au constatat că numărul şi distribuţia cazurilor în zona Mării Baltice au fost puternic legate de vârful înregistrat în temperatura de la suprafaţa apei. În fiecare an, temperatura a crescut cu un grad, iar numărul de cazuri de vibrio a crescut cu aproape 200%.

Studiul asupra vibrio s-a focalizat asupra Mării Baltice în special, deoarece aceasta s-a încălzit la o rată fără precedent de 0,063-0,078 de grade Celsius pe an din 1982 până în 2010, sau 6,3-7,8 grade într-un secol. ”Reprezintă, după ştiinţa noastră, cea mai rapidă încălzire a unui ecosistem marin examinat până acum pe Pământ”, se afirmă în studiu.

Multe bacterii marine prosperă în apă caldă şi cu salinitate redusă. Schimbările climatice au cauzat precipitaţii mai frecvente şi mai abundente, care au redus conţinutul de sare al estuarelor şi zonelor umede de coastă. În contextul în care temperaturile continuă să crească iar regiunile de coastă din zonele nordice devin mai puţin saline, tulpini ale bacteriilor vibrio vor apărea în zone noi, avertizează oamenii de ştiinţă.

Focare de vibrio au apărut în regiuni temperate şi reci din Chile, Peru, Israel, nord-vestul coastei SUA a Pacificului şi nord-vestul Spaniei, iar acestea pot fi legate de modelele de încălzire, spun cercetătorii.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Alertă la nivel european: fenomenul care se răspândește rapid în fiecare colț al continentului. Situația în România
Capital.ro
FUGE George Simion? Cutremur total în România fix după alegeri: Este nevoit...
Playtech.ro
Bombă în showbizul din România. Divorțează după 6 ani. Abia ce s-a întors de la Asia Express și a făcut anunțul că....
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Când și cum a fost racolată jucătoarea de tenis Alexandra Iordache de mafia pariurilor. Fostul său antrenor a dat totul în vileag
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
România se cutremură. Vine un tsunami economic
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Un tânăr de 20 de ani a murit pe loc și un adolescent de 16 ani este în comă, după un accident înfiorător în Bacău. Mașina în care se aflau cei doi s-a încolăcit în jurul unui copac
Cancan.ro
Câștigătorul Asia Express 2025 a băgat divorț! CANCAN.ro are toate detaliile
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor de care România s-a despărțit în lacrimi. A fost cel mai îndrăgit. Nu poate fi uitat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Anunț de ultim moment despre Igor Cuciuc! Ce s-a întâmplat la mormântul fiicei sale: „E greu de acceptat”
MediaFlux
Poate fi învins George Simion în turul 2? Ce poate învăța Nicușor Dan de la Băsescu și Iohannis
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele