Incendiul de la groapa de gunoi a Bacăului nu a fost stins nici după patru zile

Incendiul de la groapa de gunoi a municipiului Bacău, izbucnit, sâmbătă, din cauze încă necunoscute, nu a fost stins nici după patru zile de intervenţie continuă a pompierilor, care au acţionat în permanenţă cu cel puţin cinci autospeciale. Echipele de intervenţie au început să folosească şi spumogen pentru formarea unei pelicule care să întrerupă alimentarea cu oxigen a focarelor.
Filip Stan
16 aug. 2017, 15:42
Incendiul de la groapa de gunoi a Bacăului nu a fost stins nici după patru zile

Versantul de nord al gropii de gunoi a Bacăului continuă să ardă pe o suprafaţă de peste un hectar, după ce pompierii nu au reuşit să-l stingă nici după mai bine de o sută de ore de intervenţie continuă, în care au acţionat permanent cu minimum cinci autospeciale de lucru cu apă şi spumă.

Echipele de intervenţie au epuizat şi rezerva de apă din incinta obiectivului, motiv pentru care au început alimentarea maşinilor cu o motopompă de mare capacitate. Practic, apa este adusă din râul Bistriţa, de la o distanţă de peste 700 de metri.

În plus, pompierii au început să folosească şi spumogen, substanţă cu care se formează o peliculă care să întrerupă alimentarea cu oxigen a focarelor. În această direcţie, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Bacău a apelat la colegii de la Neamţ, care le-au furnizat o cantitate de 9.000 de litri de spumogen.

„În ciuda perioadei lungi de intervenţie, nu una dificilă, nu ne-am resemnat. Ne confruntăm cu cel mai mare incendiu din ultimii ani, unul fără pagube”, a declarat, miercuri, pentru News.ro purtătorul de cuvânt al ISU Bacău, Andrei Grecu.

Reprezentanţii ISU Bacău nu au putut preciza când estimează că vor reuşi să stingă incendiul.

Citeşte şi Incendiu la groapa de gunoi a municipiului Bacău UPDATE

 

DailyBusiness
Daniel David NU crede profesorii că vor boicota activitatea didactică! „Ce vor să facă?”
Spynews
Tily Niculae, cu ochii în lacrimi! Un singur mesaj, primit într-o perioadă delicată, a făcut-o să plângă | FOTO
Bzi.ro
Eclipsa de lună schimbă viața zodiilor. Racii, Scorpionii și Vărsătorii, cele mai afectate semne astrale
Fanatik.ro
Povestea lui Ilie Balaci, legenda Universității Craiova. De ce a fost declarat cu cinci zile mai târziu decât data reală a nașterii, 8 septembrie 1956
Capital.ro
Elena Udrea a recunoscut. Ce s-a întâmplat în dosarul lui Florian Coldea: Am fost audiată; eu știu tot
Playtech.ro
Cât costă să demolezi o casă veche în 2025: tarife, autorizații și cheltuieli ascunse
Adevarul
Ministrul Apărării, explicații despre cum e posibil ca Potra să aibă un arsenal şi milioane cash, fără ca serviciile să ştie
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
O întreagă familie a fost la un pas de tragedie, în prima zi de școală! Părinți și cei doi copii au fost loviți de un autoturism scăpat de sub control
Cancan.ro
Unde a fost găsită Edith, adolescenta din București dată dispărută, după 7 zile. Mama ei vrea să ia legătura cu DIICOT
iamsport.ro
Cercetătorii japonezii anunță că au găsit leacul pentru răul de mișcare din mașinile electrice
MediaFlux
CASS eliminat pentru mame, veterani şi alte categorii. Când va intra în vigoare
stirilekanald.ro
Edith, adolescenta din București dispărută de 7 zile, a fost găsită. Unde se afla fata de 14 ani
substantial.ro
12 simptome ale accidentului vascular cerebral pe care toată lumea ar trebui să le cunoască