Începe construcţia la CEA MAI ÎNALTĂ STATUIE DIN LUME. În ce ţară va fi ridicată

Joi, 31 octombrie, începe construirea celei mai înalte statui din lume, promotorii ei spunând că va fi de două ori mai mare decât Statuia Libertăţii. Materialele de construcţie vor fi metale topite şi provenite din unelte agricole.
Iulian Tudor
31 oct. 2013, 10:02
Începe construcţia la CEA MAI ÎNALTĂ STATUIE DIN LUME. În ce ţară va fi ridicată

Statuia, care va fi ridicată în India, îl va înfăţişa pe Sardar Patel, erou al independenţei Indiei numit şi „omul de fier”, potrivit Agerpres. Statuia va avea 182 de metri şi va fi înălţată pe o insulă din statul Gujarat (vest).

Când va fi terminată, ea va fi de patru ori mai înaltă decât Statuia lui Iisus Mântuitorul de la Rio de Janeiro.

Piatra de temelie urmează să fie pusă, joi, de Narendra Modi, candidatul la postul de premier al Partidului naţionalist hindus (Bharatiya Janata Party, BJP) la alegerile legislative din mai 2014. La lansarea proiectului, în luna iunie, el le-a cerut ţăranilor să doneze câte o bucată de metal pentru „Statuia Unităţii”.

„Nu vrem orice bucată de metal, ci unele care să provină din unelte folosite de ţărani în munca lor”, a spus Modi.

Funcţionari ai statului Gujarat vor străbate circa 700.000 de sate din toată India ca să strângă bucăţile de metal necesare la construirea statuii.

Costul proiectului este estimat la 25 miliarde de rupii (300 milioane de dolari), fiind finanţat din fonduri publice şi donaţii, potrivit autorităţilor statului.

Proiectul are implicaţii politice pentru că este înălţat în cinstea unui erou al independenţei care a fost membru al Partidului Congresului, partidul la putere şi principalul rival al lui Modi. Narendra Modi a sugerat la începutul acestei săptămâni că Patel, originar din Gujarat, ar fi fost un lider mai bun decât primul şef de guvern al Indiei, Jawaharlal Nehru, declaraţie care a sunat ca o provocare la adresa dinastiei Nehru-Gandhi, aflată la conducerea Partidului Congresului.

CITEŞTE ŞI: O statuie budistă misterioasă, descoperită de nazişti, este făcută dintr-un meteorit

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Dezvăluiri. Cine l-a influențat, de fapt, pe Valentin Ceaușescu să scoată Steaua de pe teren din finala Cupei României cu Dinamo, din 1988
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. A murit un mare fost fotbalist al primei divizii. Nu va fi uitat: Odihnească-se în pace!
Playtech.ro
Ce este interzis să faci în Ajun de Crăciun 2025 ca să nu alungi norocul din casă. Tradiții și obiceiuri pe care este bine să le respecți pe 24 decembrie
Adevarul
Epstein îi scria medicului abuzator al gimnastelor SUA despre „dragostea” lui Trump pentru fetele tinere: „Îi plăcea să pună mâna”
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Loți Boloni a numit cei doi supercampioni care au schimbat sportul românesc. ”Nu Gică Hagi!”
MediaFlux
Colindele de Crăciun. Când au luat naștere și ce semnificație au
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend