Incident grav la Spitalul din Piteşti. Un scurticircuit s-a produs chiar în camera de resuscitare a unităţii medicale!

A fost alertă, marți, în camera de resuscitare a Spitalului de Urgență Pitești, după producerea unui scurtcircuit la aparatul de aer condiționat.
Alina Costache
03 aug. 2021, 17:22
Incident grav la Spitalul din Piteşti. Un scurticircuit s-a produs chiar în camera de resuscitare a unităţii medicale!

Incident grav la Spitalul din Piteşti. Trei persoane care erau în încăpere au fost mutate, nefiind înregistrate victime. Purtătorul de cuvânt al Spitalului de Urgență Pitești, Cristina Cazacu, a spus că incidentul a fost gestionat de personalul medical și nu s-a soldat cu victime.

Incident grav la Spitalul din Piteşti. Un scurticircuit s-a produs chiar în camera de resuscitare a unităţii medicale!

„În jurul orei 15. 00, în camera de resuscitare a fost semnalat un scurtcircuit la aparatul de aer condiționat. Cadrele medicale au acționat imediat. Cablul de alimentare al aparatului a fost scos din priză și, astfel, evitată producerea unui incendiu”, a spus Cazacu.

Trei pacienți se aflau în acel moment în camera de resuscitare, iar aceștia au fost mutați imediat, fără ca starea de sănătate să le fie afectată.

Potrivit Cristinei Cazacu, nu a fost nevoie de intervenția reprezentanților ISU Argeș. Aparatul de aer condiționat va fi înlocuit, transmite Mediafax.

În luna mai, a fost pericol de incendiu pe secția Covid a Spitalului Județean din Pitești, de la un prelungitor defect
Pompierii ISU Argeș au intervenit la începutul lunii mai, într-o dimineață de duminică, pe secția Covid a Spitalului Județean din Pitești, după un scurtcircuit electric.

Purtătorul de cuvânt în cadrul SJU Pitești, Cristina Cazacu, a informat atunci că „în Secția de Boli Infecțioase din cadrul Spitalului Județean de Urgență Pitești a avut loc incident, care, datorită personalului medical, nu s-a soldat cu victime, dar nici cu pagube materiale.

În jurul orei 4:30, într-unul din saloanele în care sunt tratați pacienți diagnosticați cu noul coronavirus, a fost semnalat miros de fum. Cadrele medicale au acționat imediat. Prelungitorul care alimenta cu electricitate un concentrator de oxigen a fost scos din priză și, astfel, evitată producerea unui incendiu.

La fața locului au fost chemați reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș, care au constatat că nu sunt probleme. De asemenea, echipa care asigură continuu mentenanța a stabilit că prizele de oxigen sunt funcționale, singura defecțiune fiind la acel prelungitor, care a fost înlocuit.

Menționăm că cele două persoane internate în respectivul salon au fost mutate imediat, fără ca starea de sănătate să le fie afectată de acest incident.”

Citeşte şi: Scene halucinante la un spital din Botoșani! Pacient târât pe scări după ce s-a baricadat în salon

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Ce sport a practicat Donald Trump când era tânăr. Puțini oameni știu că două echipe uriașe au vrut să-l recruteze
Capital.ro
Reguli stricte pentru românii care scot numerar de la bancomat. Băncile impun limite. Tranzacțiile se raportează automat
Playtech.ro
Subvenții noi în agricultură: Românii care cultivă usturoi şi cartofi primesc bani de la stat. Care este ajutorul financiar oferit fermierilor
Adevarul
Un animal ciudat a ieșit dintr-o pădure din vestul Ucrainei, aproape de granița cu România. Reacțiile apărute pe internet
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o tânără de 28 de ani lovește cu mașina două femei aflate pe trecerea de pietoni, în Neamț
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Secretul mașinii care-l însoțește pe Putin. Președintele Rusiei se teme de un asasinat VIDEO
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara