Incident într-o benzinărie din Vâlcea: Un şofer a rupt cu maşina o pompă de carburant

Pompierii au intervenit, vineri, în localitatea Drăgăşani, judeţul Vâlcea, unde a existat riscul producerii unei explozii, după ce un autoturism a rupt o pompă a unei staţii de alimentare cu carburant.
Romania TV
31 aug. 2012, 10:06
Incident într-o benzinărie din Vâlcea: Un şofer a rupt cu maşina o pompă de carburant

Pericolul de explozie la benzinăria din localitatea Drăgăşani unde un autoturism a rupt o pompă a unei staţii de alimentare cu carburant a fost înlăturat, iar pompierii au rămas la faţa locului pentru a supraveghea zona, afirmă reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vâlcea.

Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Vâlcea, Octavian Fulger, autoturismul Mercedes care a lovit pompa de benzină a fost scos din benzinărie, iar scurgerile de carburant au fost stopate.

„În acest moment nu mai există pericol de explozie şi de incendiu, după o intervenţie care a durat aproape o oră. Autoturismul care a intrat în staţia de pompare de carburant a fost înlăturat din zonă, iar scurgerea de carburant în staţie a fost oprită. Nu există victime, iar în acest moment pompierii au rămas la faţa locului pentru a supraveghea zona până la încheierea acţiunii”, a decarat Octavian Fulger.

Reprezentanţii Poliţiei Judeţene Vâlcea au precizat că incidentul a fost provocat de şoferul unui autoturism Renault care a virat la stânga fără să se asigure, pentru a alimenta la benzinărie. Pentru a evita impactul, şoferul autoturismului Mercedes, care circula regulamentar, a virat brusc dreapta, intrând în pompa de carburant.

Incidentul a avut loc vineri, în jurul orei 12.30, într-o benzinărie de la ieşirea din oraşul Drăgăşani, pe DN 64, iar la faţa locului au ajuns pompierii, care au izolat zona în condiţiile în care exista pericol de explozie.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
BNR anunță următorul „proiect de țară”. Când ar putea trece România la moneda euro? „Cu această clasă politică, nu avem nicio șansă”
Capital.ro
UPDATE: Decizie pentru Călin Georgescu și Potra în dosarul de lovitură de stat. Curtea de Apel București a dat undă verde
Playtech.ro
Guvernul reduce acciza la motorină cu 30 de bani. Benzinăriile, obligate să limiteze modificările de preț
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetatorii iau in calcul 3 ipoteze în cazul medicului incendiat în propriul apartament. Apropiații fac dezvăluiri despre ultimele clipe din viața lui
iamsport.ro
BOMBĂ! Gigi Becali a vorbit cu ministrul Radu Miruță despre Steaua: ”A zis că așteaptă o ofertă”
MediaFlux
Cum a fost găsit Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice din aur: Suspecții au încheiat acorduri cu justiția VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj