INCREDIBIL. Dispeceratul 112 A UITAT să trimită salvarea la un accident

Caz incredibil în Cluj, unde un dispecer al ambulanţei este cercetat pentru că ar fi uitat să trimită salvarea la un accident. Un motociclist rănit grav a murit. Un martor a încercat să-l resusciteze, dar degeaba. SMURD-ul a ajuns la locul accidentului până la urmă, după o oră, şi asta după ce de caz a aflat şi susbsecretarul de stat Raed Arafat, care a dispus o anchetă.
Romania TV
11 sept. 2012, 20:13
INCREDIBIL. Dispeceratul 112 A UITAT să trimită salvarea la un accident

Un motociclist şi-a pierdut viaţa într-un accident grav la Cluj. Ambulanţa a ajuns cu întârziere şi bărbatul nu a mai putut fi salvat. Raed Arafat a dispus o anchetă în acest caz.

Accidentul s-a produs în localitatea Topa, în jurul orei 19.00. Tânărul, în vârstă de 29 de ani, a pierdut controlul motocicletei şi a intrat într-un cap de pod. Martorii au cerut imediat ajutor la 112. Numai că dispecerul ambulanţei ar fi uitat să trimită salvarea la locul accidentului.

Tânărul a fost resuscitat minute în şir de un paramedic care a oprit în trafic. Acesta i-a făcut chiar şi intubaţie, dar degeaba.

Apelul a ajuns la serviciul de ambulanţă la ora 19.34 de minute, iar un echipaj SMURD a plecat de urgenţă spre locul accidentului. Medicii au parcurs distanţa de 40 de kilometri în doar 26 de minute. Prea târziu însă pentru motociclistul care s-a izbit de un cap de pod. Medicii nu au mai putut face nimic pentru tânăr. Ei spun că bărbatul avea multiple leziuni, iar şansele de supravieţuire erau minime.

Raed Arafat a cerut o anchetă în acest caz. Potrivit secretarului de stat, Raed Arafat a existat o întârziere între apelul primit la dispeceratul medical şi momentul în care solicitarea a ajuns la echipajul de pe ambulanţă.

O echipă a Direcţiei Sanitare a fost trimisă în control, iar primele rezultate ale anchetei vor apărea în cursul zilei de miercuri. Arafat spune că va verifica tot, că nu se poate trişa pentru că apelurile sunt înregistrate.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
David Popovici, întâlnire neașteptată cu unul dintre cei mai importanți români. „Nu se uită niciodată”
Capital.ro
Noi reguli pentru șoferii pensionari. Schimbare la reînnoirea permisului de conducere
Playtech.ro
Pensia anticipată 2026. Câţi bani pierzi dacă vrei să ieşi la pensie mai devreme cu trei, patru sau cinci ani
Adevarul
Fiului lui Ramzan Kadîrov i-a fost scoasă splina, e slăbit și riscă să-și piardă vedere. Gărzile sale, în stare gravă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier grav în Bistrița Năsăud! Un bărbat și-a pierdut viața după ce a fost izbit de o mașină. Acesta a traversat neregulamentar strada
iamsport.ro
Radu Naum l-a auzit pe Gigi Becali și s-a enervat: ”Ce aveți în seara asta? Doamne ferește!”
MediaFlux
Cât de aproape suntem de recesiune. Ministrul Finanțelor dezvăluie scenariul cel mai negru
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat