Industria auto duduie în China. Marile companii produc la capacitate maximă, în timp ce restul lumii este sub lacăt

Producția auto din China, grav afectată de criza coronavirusului, revine la normal și unele uzine se apropie de capacitatea maximă, după ce au stat închise și peste o lună.
Ionela Marcu
26 mart. 2020, 12:12
Industria auto duduie în China. Marile companii produc la capacitate maximă, în timp ce restul lumii este sub lacăt

Daimler, Ford, Volvo, Toyota și Nissan se numără printre companiile care sunt aproape de nivelul normal sau chiar la acel nivel. În Europa unele uzine auto au anunțat suspendări ale producției până la începutul lunii aprilie, iar altele până în a treia decadă a lunii, dar cel mai probabil cele mai multe nu-și vor reveni decât în mai.

În cele mai multe uzine auto chineze angajații s-au reîntors la lucru și, dacă la jumătatea lui februarie uzinele erau la 40-50% din capacitate, iar la început de martie erau la peste 70%, acum ar fi ajuns la o pondere de peste 85%, arată estimările Bloomberg Economics, citate de hotnews.ro. Uzinele au suspendat producția la finalul lunii ianuarie.

Citeşte şi CORONAVIRUS: Prim-ministrul Italiei spune că Europa va fi lovită de o recesiune „grea şi severă”

De asemenea, treptat se ridică și carantina totală în Provincia Hubei, oamenii încep să folosească metroul în orașele chineze cel mai grav afectate și se reiau și cursele aeriene. Orașul Wuhan este în carantină totală din 23 ianuarie și va ieși din carantină pe 8 aprilie.

Citeşte şi Nelu Tătaru, prima reacţie după ce a fost propus ministru al Sănătăţii. „Este o perioadă grea. Trebuie să ne unim”

BMW a redeschis uzina din Shenyang pe 17 februarie, Daimler a reluat operațiunile, Fiat-Chrysler a reluat producția și 90% dintre dealeri au redeschis porțile, iar Ford a redeschis uzina în 10 februarie și se apropie de capacitate 100%, chiar dacă unii angajați din Hubei sunt sub restricții de circulație.

Honda își revine la cele două uzine chineze, iar Peugeot-Citroen a redeschis uzina din Wuhan. Nissan, Toyota și Volkswagen se numără printre marile companii ale căror operațiuni se apropie de cadența normală.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
La 33 de ani, fosta rivală a Simonei Halep a surprins pe toată lumea. Se iubește cu un jucător de tenis de care foarte puțini au auzit
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. A murit un mare pianist de jazz: O pierdere imensă
Playtech.ro
Unde se montează corect detectorul de gaz în bucătărie. Poziția contează enorm
Adevarul
Cine pune în pericol siguranța energetică a României și face jocurile Rusiei. Economist: „Erați în echipă cu Călin Georgescu”
wowbiz.ro
Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Tânără de 19 ani l-a refuzat pe milionarul de 48 de ani
kanald.ro
INCENDIU în sectorul 6 din București! S-a emis RO-ALERT
Cancan.ro
Triplă tragedie în familia gravidei moarte în explozia din Rahova! Ce s-a întâmplat cu fratele ei
iamsport.ro
Ion Țiriac l-a văzut pe David Popovici când era copil și a rămas marcat de ceea ce a urmat: 'L-am cunoscut din întâmplare'
MediaFlux
Românii vor primi din 2026 Codul Personal de Sănătate. Este diferit de CNP
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025