Informaţie ŞOCANTĂ: Un BRITANIC ar fi fost implicat în DECAPITAREA jurnalistului american din Irak

Primul ministru David Cameron s-a declarat 'şocat' miercuri că un cetăţean britanic pare să fi fost implicat într-o înregistrare video ce arată decapitarea jurnalistului american James Foley de către jihadişti ai Statului Islamic /SI/, dar a adăugat că acest bărbat nu a fost încă identificat, relatează Reuters, citată de Agerpres.   
Filip Stan
20 aug. 2014, 20:39
Informaţie ŞOCANTĂ: Un BRITANIC ar fi fost implicat în DECAPITAREA jurnalistului american din Irak

‘Nu am identificat persoana responsabilă în acest videoclip, dar din ceea ce am văzut, pare din ce în ce mai probabil că este un cetăţean britanic. Acum, acest lucru este profund şocant’, a afirmat Cameron citat de mass-media britanice.

Britanicul despre care se crede că ar fi fost implicat în decapitarea jurnalistului american se numeşte Nasser Muthana şi are 20 de ani, potrivit Daily Mail. El a făcut şcoala la Cardiff şi apare într-o înregistrare video, în care ridică în slăvi Statul islamic. Înregistrarea video este prima înregistrare video profesională în limba engleză, mai precizează aceeaşi sursă. Mesajul cinic al lui Muthana care apare în înregistrare este următorul: „Americanii vor să îi protejeze pe Iezidiţi de genocid, dar nu este în stare să îşi protejeze propriii săi cetăţeni de a fi decapitaţi”.
Dar Canmeron a exclus trimiterea de trupe pentru a intensifica implicarea militară a Marii Britanii în Irak, care până acum s-a concentrat pe livrări destinate forţelor kurde ce luptă contra jihadiştilor SI şi folosirea de avioane de supraveghere.

Citeşte şi HORROR: Jurnalist american, decapitat ca răzbunare pentru intervenţia SUA în Irak VIDEO

‘Am fost foarte clar, această ţară nu se va mai implica într-un alt război în Irak’, a subliniat el. ‘Nu vom mai pune trupe de luptă pe teren – nu este ceva ce ar trebui să facem. Avem o strategie clară şi ar trebui să rămânem la această strategie’, a adăugat el.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Scandal la Spitalul Focșani! Tatăl unui copil bolnav ar fi fost scos afară cu forța de o asistentă
Fanatik.ro
Mohamed Salah a acceptat oferta turcilor de la Trabzonspor! Egipteanul îl poate trimite pe Denis Drăguș la FCSB! Update
Capital.ro
Transportul public devine gratuit în fiecare weekend. Decizia anunțată de primărie: Toată lumea poate să folosească gratuit
Playtech.ro
Noi reguli pentru eliberarea buletinelor din august 2026. În ce cazuri vor mai fi emise cărțile de identitate clasice
Adevarul
Au cumpărat o casă în Sicilia cu doar 40.000 de euro, dar au descoperit capcana care le poate ruina visul: „Devine o gaură neagră pentru bani”
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier cu patru mașini pe A1! Traficul a fost deviat pe o singură bandă, în apropiere de Sibiu
iamsport.ro
Fostul selecționer al României a anunțat că vrea să revină la națională: ”Mi-aș dori să reușesc o performanță mai mare decât ultima!”
MediaFlux
Răsturnare de situație în Rusia. Putin a schimbat strategia atacurilor din Marea Neagră
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România