Omul de afaceri Costel Căşuneanu, audiat la Parchetul General în dosarul de spălare de bani al lui Traian Băsescu

Informaţii de ultimă oră din dosarul de spălare de bani al lui Traian Băsescu au ieşit la iveală. Este singurul dosar deschis pe numele fostului preşedinte în care procurorii de la Parchetul General au început audierile, informează România TV. Unul dintre cei mai mari milionari ai României a dat declaraţii la Parchetul General, în legătură cu fostul preşedinte. Prieten cu Băsescu, afaceristul Costel Căşuneanu a fost citat deocamdată ca martor. Alături de el, au mai fost audiaţi alţi doi pioni în presupusa spălare de bani.
Iulian Tudor
05 dec. 2015, 12:00
Omul de afaceri Costel Căşuneanu, audiat la Parchetul General în dosarul de spălare de bani al lui Traian Băsescu

În acest dosar au fost chemate până acum trei personaje principale. Este vorba despre cei consideraţi pioni în presupusele fapte penale ce ar fi fost comise în anul 2000. Costel Căşuneanu este unul dintre cei audiaţi la Parchetul General.

Milionarul, prieten cu fostul preşedinte, a fost citat şi s-a prezentat la începutul lunii noiembrie, a petrecut câteva ore în sediul Parchetului General, timp în care a dat declaraţie în calitate de martor.

Citeşte şi DOSARUL în care Traian Băsescu este acuzat de SPĂLARE DE BANI a fost redeschis

În afară de Căşuneanu, a mai fost la Parchet pentru audirere şi cumnata sa, femeia căreia Traian Băsescu i-ar fi vândut acel teren din Aleea Privighetorilor de la marginea Capitalei. De asemenea, a fost citat şi s-a prezentat şi proprietarul iniţial al acelor parcele de teren, bărbatul de la care au cumpărat în anul 2000 Traian Băsescu şi Costel Căşuneanu.

În acest caz este începută urmărirea penală doar pentru presupusele fapte, însă surse judiciare au declarat, pentru România TV, că dacă procurorii vor găsi probe concludente, s-ar putea trece şi la audierea lui Traian Băsescu.

Citeşte şi Traian Băsescu, candidat la Primăria Capitalei. Ce arată un sondaj de opinie comandat de MP

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
Andrei Caramitru știe cine va câștiga turul 2 al alegerilor: “Nu e nicio șansă”
Capital.ro
Anunț oficial al Băncii Centrale Europene (BCE). Ce se întâmplă cu aceste bancnote EURO
Playtech.ro
Ce drepturi ai ca moștenitor dacă nu ești trecut în testament. Care sunt prevederile legale
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Cât câștigă un cuplu de români pe un vas de croazieră pentru „o muncă de doar trei luni de zile”
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Pensie anticipată. Cum pot încheia românii munca mai devreme
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Statul ar putea rămâne fără bani pentru pensii. Avertismentul economiștilor
Cancan.ro
Această femeie a fost dată dispărută pe 7 iulie 1962. IREAL unde a fost găsită, acum, în 2025
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se schimbă cardurile bancare. Toți clienții care țin banii pe card le vor înlocui. Nu e opțional
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Prima reacție a lui Putin după rezultatul obținut de George Simion la prezidențiale
MediaFlux
Reguli noi pentru pensionari. Anii de căsnicie aduc bani mai mulți la pensie
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele