Ingredientul pe care trebuie să-l pui în chec pentru a ieși pufos. Secretul știut de cele mai iscusite gospodine

Checul se numără printre deserturile populare din țara noastră, pe care mulți îl pregătesc și acasă. Însă, pentru a ieși perfect, este important să ținem cont de un ingredient special.
Irina Dumitrescu
17 ian. 2025, 23:07
Ingredientul pe care trebuie să-l pui în chec pentru a ieși pufos. Secretul știut de cele mai iscusite gospodine

Cu siguranță ai mâncat chec delicios sau ai încercat să-l prepari și acasă, dorindu-ți să fie cât mai pufos. Însă, pentru a ieși perfect, este important să ții cont de un ingredient special.

Rețeta checului poate părea simplă la prima vedere. Așa și este, însă trebuie să ții cont de anumite secrete cunoscute de gospodine atunci când îl prepari. Astfel, vei obține un desert delicios, cu o textură perfectă.

Citește și: Prăjitura beţivană! Este la fel de bună în orice weekend, dar poate sta la loc de cinste şi pe mesele festive. Totul e să nu uiţi reţeta!

Ingredientul secret care te ajută să obții un chec perfect

Checul este un desert realizat dintr-o compoziție obținută prin simpla amestecare a ingredientelor. Acesta poate fi simplu sau cu adaos de cacao, fructe confiate, stafide, nuci, rahat, banane sau altele. Indiferent de preferințe și potfte, pentru a obține un chec pufos este nevoie să ținem cont de o regulă importantă, știută de gospodinele iscusite.

Cu toate că nu te-ai fi așteptat, este vorba despre oțeul de mere. Tot ce trebuie să faci este să adaugi o linguriță de oțet atunci când prepari checul. Astfel, acesta va ieși pufos și gustos. Iată și rețeta pentru un chec simplu, dar savuros:

Ingrediente

  • două plicuri de zahăr vanilat
  • cinci ouă mici
  • 200 de grame de făină
  • 200 de grame de zahăr
  • o linguriță de praf de copt
  • două linguri de cacao
  • patru linguri de ulei
  • un praf de sare
  • o lingură de oțet

Mod de preparare

Primul pas este separarea albușurilor de gălbenușuri. Apoi, trebuie să bați albușurile cu un praf de sare, după care se adaugă zahăr vanilat, dar și obișnuit, care trebuie amestecate până când spuma se întărește. Între timp, se amestecă gălbenușurile cu uleiul și se adaugă totul, treptat, peste albușuri. Totodată, se adaugă și făina, deja amestecată cu pragul de copt. Totul trebuie amestecat bine, iar acum poți pune și ingredientul secret, oțetul. La final, compoziția trebuie împărțită în două, iar o jumătate se pune în tavă. Între timp, în compoziția rămasă se pune cacao, apoi se pune și aceasta în tavă. Totul se pune la cuptor timp de 30-40 de minute, la o temperatură de 180 de grade.

Citește și: Ileana Sterp, rețetă de clătite cu banane. Cum pregătește desertul pentru întreaga familie

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Cum își începe ziua Ilie Dumitrescu. Secretul din spatele fiecărei apariții de nota 10
Capital.ro
Proprietarii care își închiriază locuința. Reguli la bloc când vecinii nu-și dau acordul. Asociația de proprietari nu poate interveni
Playtech.ro
De ce nu iese maioneza de post pufoasă. Ce ingredient strică totul
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Mesaj exploziv din partea fostului antrenor al Craiovei: ”Mirel a plecat plângând, i s-a luat șansa la titlu și a fost lucrat fără să poată spune adevărul. Slugoii și maimuțoii din jurul lui Mike au jubilat că au scăpat de el”
MediaFlux
Tichete pentru plata facturilor la energie. Câți români au primit cardurile în realitate
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul