INS: Cei mai mulţi angajaţi în industrie, principalele afaceri sunt în comerţ şi pierderi doar în construcţii

Firmele din industrie au cei mai mulţi angajaţi, companiile cu activităţi de comerţ rulează cele mai mari afaceri, în timp ce în sectorul serviciilor funcţionează cele mai multe întreprinderi din România, iar construcţiile reprezintă singurul domeniu cu pierderi per total, potrivit INS.
Romania TV
19 nov. 2013, 10:47
INS: Cei mai mulţi angajaţi în industrie, principalele afaceri sunt în comerţ şi pierderi doar în construcţii

Institutul Naţional de Statistică (INS) a anunţat, marţi, date privind activitatea întreprinderilor din industrie, construcţii, comerţ şi servicii de piaţă, în 2012, acestea indicând că faţă de anul precedent numărul întreprinderilor a crescut cu 4%, la 447.938.

„La sfârşitul anului 2012, sectorul industrie însuma 50.896 întreprinderi, respectiv 11,4% din totalul întreprinderilor active din domeniul economic (industrie, construcţii, comerţ şi servicii). Cea mai mare pondere a fost deţinută de întreprinderile active din cadrul sectorului Servicii, respectiv 40,9%”, arată INS, într-un comunicat.

Statistica a luat în calcul întreprinderile active din punct de vedere economic în perioada de referinţă, respectiv pe cele care realizează bunuri sau servicii, înregistrează cheltuieli şi întocmesc bilanţ contabil.

Numărul mediu de salariaţi a scăzut cu 0,2% faţă de 2011, la 3,852 milioane. Întreprinderile din industrie deţin cea mai mare pondere în ceea ce priveşte numărul mediu de salariaţi (35,8%, respectiv 1,37 milioane angajaţi), urmate de cele din servicii (31,6%, 1,21 milioane persoane). Mărimea medie a unei întreprinderi din industrie a fost de 27 de salariaţi, în timp ce în comerţ a fost de 5 salariaţi.

În ceea ce priveşte cifra de afaceri, ponderea cea mai mare a fost deţinută de întreprinderile cu activitate principală de comerţ (39,9%), întreprinderile din construcţii deţinând doar 7,3%.

Industria a atras 45% din totalul investiţiilor, construcţiile 21,3%, comerţul 10,7% iar serviciile 23%.

INS notează, de asemenea, că rezultatul brut al exerciţiului a înregistrat valori pozitive (profit) în industrie, comerţ şi servicii, sectorul construcţiilor fiind singurul care a raportat pierderi.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Gigi Becali are pregătită varianta B dacă Kevin Ciubotaru nu va semna cu FCSB! Vine din SuperLiga. Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă regulile la locul de muncă. Guvernul a aprobat legea. Se aplică amendă de până la 7.000 de lei angajatorilor
Playtech.ro
'Dacă sunt singur la părinţi, trebuie să dezbat moştenirea?'. Avocatul explică exact
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tiberiu este românul de 33 de ani care a dispărut fără urmă în timp ce se întorcea din Italia. Familia îl caută cu disperare de mai bine de o lună
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Anunț pentru toți românii care au acest tip de carte de identitate! Apar noi probleme
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu