Intelectualii îl atacă pe Mircea Geoană. Remus Pricopie: „Aş fi notificat NATO pentru nerespectarea, de către un înalt funcționar al său, a regulilor elementare ale corpului diplomatic”

Intelectualii îl atacă pe Mircea Geoană. Remus Pricopie, rectorul SNSPA, l-a criticat dur pe actualul secretar general adjunct al NATO că, din poziția pe care o ocupă, face comentarii politice și campanie electorală într-o țară membră NATO.
Filip Stan
11 mai 2024, 17:22
Intelectualii îl atacă pe Mircea Geoană. Remus Pricopie:

Remus Pricopie, rectorul SNSPA, l-a criticat dur pe Mircea Geoană actualul secretar general adjunct al NATO că, din poziția pe care o ocupă, face comentarii politice și campanie electorală într-o țară membră NATO.

Citește și Mihai Tudose vrea ca Ciolacu să candideze la prezidențiale: ”Dacă noi toţi l-am ales preşedintele partidului, înseamnă că e cel mai bun dintre noi. Dacă e cel mai bun, e bun să conducă şi România”

„Tema ridicată de Mircea Geoană – scăderea calității clasei politice – este corectă. O vedem cu toții şi a tot fost subliniată în spațiul public, inclusiv de mine, de foarte multe ori.

Trebuie, însă, să subliniem şi ce nu este corect:

1. Din poziția de Preşedinte PSD (2005-2010), Mircea Geoană a participat la acest proces de aruncare în derizoriu a funcției de demnitate publică, prin promovările pe care le-a făcut şi care nu au avut meritocrația ca reper. Prin urmare, este complet lipsit de responsabilitate să critici azi un „păcat” al politicienilor români, când ai contribuit din plin la răspândirea acestui fenomen.

2. Secretarul General Adjunct al NATO (iar) face comentarii politice şi campanie electorală într-o țară membră NATO.
Legat de punctul doi, daca eu aş fi fost astăzi ministru de externe sau premier aş fi notificat NATO pentru nerespectarea, de către un înalt funcționar al său, a regulilor elementare ale corpului diplomatic”, a transmis recent Remus Pricopie.

Citește și Marcel Ciolacu: Am luat decizia de a merge cu o listă comună PSD – PNL la europarlamentare pentru că avem nevoie în continuare de o stabilitate politică

DailyBusiness
BNR menţine dobânda de politică monetară la 6,50% pe an
Spynews
Florin Salam, mesaj emoționant pentru Fănică, prima soție, la 16 ani de la moartea ei. Artistul nu a uitat-o pe mama copiilor lui
Fanatik.ro
De unde a plecat căderea lui Dinamo: ”Mergeam direct în Liga Campionilor! Totul a fost împotriva noastră”
Capital.ro
Viața la bloc. Situația în care vecinii îți pot intra în casă, chiar dacă nu ești prezent. Se face proces-verbal, semnat de toți
Playtech.ro
Cine poate primi venitul minim de incluziune în 2026 și ce documente trebuie depuse
Adevarul
Un pensionar și-a schimbat viața după ce s-a mutat în Thailanda: „Plătesc chiria 100 de euro și doar 4 euro pe zi pe mâncare”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicu este românul care și-a pierdut viața în nordul Italiei. Autoturismul condus de bărbat s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Italianul trecut pe la Dinamo a ales primul 11 al României pentru baraj și a provocat stupoare în studio: ”Pe el nici nu îl convoacă!” / Mamă, ne rupe Turcia”
MediaFlux
Premierul Bolojan anunță creșterea vârstei de pensionare. Domeniile vizate de reforma ”inevitabilă”
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat