Interdicţia de părăsi ţara, menţinută pentru Sorin Blejnar

Magistratii Curţii de Apel au menţinut interdicţia de a părăsi ţara pentru Sorin Blejnar. Fostul şef al ANAF s-a prezentat luni pentru a doua oară în faţa judecătorilor pentru a cere ridicarea acestei măsuri preventive. Marţi, Blejnar trebuie să se prezinte la DIICOT Braşov unde este acuzat tot de complicitate de evaziune fiscală într-un dosar similar.
Romania TV
20 aug. 2012, 09:47
Interdicţia de părăsi ţara, menţinută pentru Sorin Blejnar

„Am făcut plângere împotriva ordonanţei procurorului privind obligativitatea de a nu părăsi ţara, am prezentat toate datele şi elementele. Eu sunt convins că mă vor dezincrimina, n-am niciun fel de legătura, aţi fost în sală, nu se face niciun fel de legătură din interceptările telefonice…Vă daţi seama că dacă mâine se vorbeşte despre mine, nu cred că este obligatoriu ca acea persoană să fie învinuită în vreun dosar”, a declarat Sorin Blejnar.

Sorin Blejnar s-a prezentat la Curtea de Apel în faţa magistraţilor cu cererea de ridicare a interdicţiei de a părăsi ţara, asta după ce procurorii au dat pe data de 17 iulie măsura obligării de a nu părăsi ţara. Interdicţia de a părăsi ţara a venit ca urmare a dosarului în care Blejnar este anchetat pentru complicitate la evaziune fiscală şi sprijinirea unui grup infracţional.

Sorin Blejnar spune că nu are nicio legătură cu complicitatea la evaziune fiscală sau cu sprijinirea unui grup infracţional organizat.

Pe de altă parte, procurorii DNA spun că fostul şef ANAF a sprijinit o reţea care făcea afaceri cu produse petroliere, mai exact cumpăra motorină pe care o vindea ca produs petrolier de calitate inferioară. Astfel se sustrăgea de la plata accizelor.

Fostul şef SIPI Constanţa, Dan Secăreanu, şi alte şapte persoane sunt cercetate în acest dosar şi sunt arestate preventiv. Viorel Comăniţă, fostul şef al Vămilor, este cercetat în stare de libertate. În acelaşi dosar sunt implicaţi şi Radu Nemeş şi soţia sa.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Părinții din Iași, care au încercat să-și ucidă bebelușul, condamnați la închisoare! Cât timp vor sta în spatele gratiilor
Fanatik.ro
Jucătorul transferat de KuPS din SuperLiga ameninţă Universitatea Craiova: „Stilul nostru se compară cu FCSB! Dacă oamenii se uită doar pe Transfermarkt, vor fi surprize”
Capital.ro
Mii de români sunt vizați de o schimbare majoră. Ce se întâmplă cu pensiile plătite în această țară
Playtech.ro
Când este mai avantajos să faci rambursare anticipată: la începutul sau la finalul creditului
Adevarul
O oază discretă a puterii de la Beijing. Locurile unde își petrec vacanța de vară liderii Chinei
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
O nouă mișcare seismică în România! Zona care s-a cutremurat azi-noapte
iamsport.ro
Fostul selecționer al României a anunțat că vrea să revină la națională: ”Mi-aș dori să reușesc o performanță mai mare decât ultima!”
MediaFlux
Vești bune pe plan financiar. Horoscop pentru ziua de marți, 4 august 2026
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România