Inundaţii apocaliptice în Germania. Cel puţin patru persoane au murit GALERIE FOTO VIDEO

Cel puţin patru persoane au murit, iar pagubele materiale sunt însemnate. Potrivit meteorologilor, cantitatea de apă care a căzut în ultimele ore a fost echivalentă cu cea din urma unor ploi care ar fi căzut, în mod normal, timp de mai multe luni.
Romania TV
31 mai 2016, 10:56
Inundaţii apocaliptice în Germania. Cel puţin patru persoane au murit GALERIE FOTO VIDEO

Una dintre persoanele care şi-au pierdut viaţa a fost un bărbat sexagenar. Acesta a murit în garajul subteran unde îşi parca automobilul, fiind surprins de apa care năvălise în parcare. El nu a mai reuşit să iasă din maşină. Tragedia s-a petrecut în oraşul Weissbach.

În sud-vestul Germaniei au murit încă trei persoane din cauza inundaţiilor.

În oraşul Schwaebisch Gmuend, în apropiere de Stuttgart, un pompier şi-a pierdut viaţa încercând să salveze o persoană care, şi aceasta, a murit la rândul ei înecată, au informat autorităţile germane, citate de Euronews. 

Vezi şi Mai multe gospodării INUNDATE, în judeţul Buzău. În sudul ţării mai multe drumuri s-au surpat

Landul Baden-Wurttemberg era în şoc, duminică, după ploile apocaliptice. În acest land, o fată de 13 ani şi-a pierdut viaţa fiind lovită de un tren. Adolescenta voia să se adăpostească de ploaie sub un pod de cale ferată.

Autorităţile germane au mai informat că mai multe persoane au fost rănite din cauza furtunilor şi ploilor puternice care au provocat pierderi de nvieţi omeneşti şi pagube materiale importante.

În regiunile afectate, autorităţile germane au mobilizat 7.000 de pompieri, poliţişti şi membri ai echipelor de salvare, iar în total, echipele de salvare au făcut 2.000 mii de intervenţii în zonele afectate.

DailyBusiness
Daniel David NU crede profesorii că vor boicota activitatea didactică! „Ce vor să facă?”
Spynews
Vremea se schimbă radical în aproape jumătate de țară. Furtuni violente lovesc România | HARTA
Bzi.ro
Imagini rare cu fiul lui Mircea Badea și Carmen Brumă. Vlad, în vârstă de 11 ani, surprins în vacanța din Tenerife
Fanatik.ro
Mirel Rădoi compară transferul lui Kurt Zouma la CFR Cluj cu un jucător adus în era FCSB: „Cam așa am făcut și eu”
Capital.ro
Vasile Blaga a dezvăluit totul. Adevărul despre relația lui Traian Băsescu și Elena Udrea: Și-a dorit multe
Playtech.ro
Urmează o lună septembrie cum n-a mai fost de ani buni. Prognoza meteo pentru toată țara, anunțată de ANM
Adevarul
Merită să cumperi vechime în muncă? Pensia socială este cu 268 de lei mai mare decât asigurarea retroactivă
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Câte zile libere vor avea românii în anul 2026
Cancan.ro
Delia, schimbare radicală: artista vrea să devină mamă! 'Când i-am văzut pe…
iamsport.ro
Ioan Varga, răspuns necruțător pentru Elena Udrea: ”Minte, a prostit o grămadă de lume! A încercat să mă șantajeze, va răspunde, a înșelat peste 200 de familii”
MediaFlux
Lista românilor care nu pot obține cărți de identitate noi
stirilekanald.ro
VIDEO Criză politică în Franța, după ce Guvernul a rămas fără susținere în Parlament. Emmanuel Macron va numi un nou prim-ministru "în următoarele zile”
substantial.ro
Marcel Ciolacu nu se teme de închisoare. Fostul premier, reacție dură: „Pentru ce să fac pușcărie? Nu am furat. Să mă cheme la DNA”