Inundaţiile au provocat moartea a cel puţin 23 de persoane

Cel puţin 23 de persoane au decedat, iar 11 au fost date dispărute în urma inundaţiilor declanşate de ploile torenţiale care au provocat importante pagube materiale în sudul Malawi, a anunţat vineri ministrul pentru Securitate Internă, potrivit AFP.
Alina Costache
09 mart. 2019, 09:02
Inundaţiile au provocat moartea a cel puţin 23 de persoane

În total, peste 110.000 de persoane din două districte au fost afectate de apele ieşite din matcă, a adăugat ministrul într-un comunicat.

„Autorităţile (…) tratează situaţia cu urgenţa care se impune în astfel de cazuri”, a continuat ministrul, precizând că echipe de intervenţie alcătuite din militari, poliţişti şi voluntari din partea Crucii Roşii locale au fost mobilizate în regiunile sinistrate pentru a venit în ajutorul populaţiei.

„Am stabilit nouă centre de primiri urgenţe în şcoli şi biserici destinate persoanelor sinistrate, al căror număr ar putea creşte în zilele următoare întrucât ploile vor continua”, a precizat telefonic pentru AFP un oficial din districtul Mulanje, Charles Makanga.

Precipitaţiile au inundat două poduri care leagă partea de sud a Malawi de capitala economică, Blantyre, al doilea oraş ca mărime din ţară, întrerupând circulaţia vehiculelor.

Potrivit prognozelor ministerului Schimbărilor climatice şi ale serviciilor meteorologice, ploile vor persista până la 13 martie.

Malawi, un stat sărac, de mici dimensiuni, fără ieşire la mare, din Africa Sudică, se confruntă de mai multe anotimpuri, ca, de asemenea, restul regiunii sudice a continentului, cu perioade de secetă care au efecte negative asupra economiei.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Apariție de milioane pentru Georgina Rodriguez. A făcut spectacol fără să spună un cuvânt
Capital.ro
Schimbare la ATM. Sunt înlocuite toate aceste bancomate. Anunț pentru cei care retrag sau depun numerar
Playtech.ro
Primăvara 2026 va fi atipică. Meteorologii anunță frig și ninsori până în aprilie: efectele La Niña se resimt și în România
Adevarul
Realitatea de pe câmpul de luptă expusă de bloggerii ruși pro-război pe care Kremlinul o neagă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur care s-a aflat în război cu Burleanu ar putea semna cu FRF după venirea lui Gică Hagi! Îl criticase pe Ilie Dumitrescu, dar acum s-a răzgândit
MediaFlux
Dezastru financiar pentru trei zodii. Ghinionistele horoscopului după 14 februarie
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat