Ioana Băsescu a făcut public contractul cu CEC Bank. Vezi ce rată plăteşte lunar

Fiica cea mare a preşedintelui, Ioana Băsescu, a dat publicităţii contractul pe care l-a încheiat cu CEC Bank pentru creditul acordat în vederea achiziţionării a 290 de hectare de teren agricol în judeţul Călăraşi.
Romania TV
15 nov. 2013, 17:34
Ioana Băsescu a făcut public contractul cu CEC Bank. Vezi ce rată plăteşte lunar

Pe lângă contractul prin care a primit creditul de la CEC Bank, Ioana Băsescu a dat publicităţii şi desfăşurătorul cu ratele pe care le are de plătit în următorii 30 de ani. Potrivit contractului, rata fixă lunară este de 30.266 lei pe durata de 30 de ani.

Dobânda totală este cu aproximativ 1,2 milioane de lei mai mare decât creditul: 5.863.686,88 de lei. Potrivit adevarul.ro, creditul a primit undă verde din partea conducerii CEC Bank în data de 6 septembrie 2013, iar banii au fost puşi la dispoziţia Ioanei Băsescu începând cu data de 9 septembrie. Conform contractului, făcut pe o perioadă de rambursare de 30 de ani, Ioana Băsescu se angajează să utilizeze integral banii împrumutaţi până la data de 19 septembrie 2013. Acelaşi contract mai arată că fiica preşedintelui României a făcut cererea de obţinere a împrumutului la data de 30 august 2013.

Pentru obţinerea creditului, Ioana Băsescu a avut un aport de 278.337,45 de euro, reprezentând 21,3% din valoarea de achiziţie a terenului pentru care a solicitat finanţarea. Va returna dublu decât a luat: 10.896.378,24 de lei Conform contractului de împrumut, Ioana Băsescu a achitat deja primele două rate, în zilele de 20 septembrie şi 21 octombrie, când a achitat câte 30.266,51 de lei.

În total, notarul Ioana Băsescu are de plătit, pentru returnarea împrumutului, nu mai puţin de 360 de rate. Practic, conform graficului de rambursare a creditului, ultima rată urmează să fie achitată în data de 8 august 2043, când Ioana Băsescu va înapoia, în total, în cei 30 de ani, către CEC Bank, suma de 10.896.378,24 de lei. Garanţii de 5.050.773 de lei. Un metru pătrat de teren: 2,48 de lei.

La capitolul Garanţii, în contract este specificat faptul că „Banca acceptă în garanţie suma de 5.050.773 de lei din valoarea totală evaluată a garanţiilor reale imobiliare”. Mai exact, pentru împrumut, fiica preşedintelui Traiatn Băsescu a oferit garanţii în: 1. Garanţia reală imobiliară, cu ipotecă pe teren. Conform CEC Bank, terenul de 290 de hectare din comuna Nana, judeţul Călăraşi, este evaluat la 7.215.390 de lei. Mai exact, asta înseamnă circa 2,48 de lei pe fiecare metru pătrat. 2. „Garanţie reală mobiliară asupra soldurilor creditoare prezente şi viitoare”. Mai exact, banca îşi ia drept garanţie conturile curente ale Ioanei Băsescu deschise la CEC Bank. 3. „Bilete la ordin, stipulate fără protest, în alb, emise de client”.

DailyBusiness
Ce a putut să găsească Piedone la câteva restaurante de pe litoral. ANPC le-a suspendat activitatea pe loc: „A înflorit salcâmul în bucătărie”
Spynews
Elena Udrea iese din închisoare! Tribunalul Prahova a respins contestaţia înaintată de Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA)
Bzi.ro
Ultima imagine cu Felix Baumgartner înainte de moarte. Ce a scris alături de imagine
Fanatik.ro
Ce diferență de vârstă există, de fapt, între Adelina Chivu și Cristi Chivu. Soția noului antrenor de la Inter, confesiuni despre relația lor
Capital.ro
Dreptul de a conduce este suspendat! Regulă nouă pentru permisul de conducere
Playtech.ro
Cine se bate pe averea de 250 de milioane de euro a lui Felix Baumgartner. Mihaela Rădulescu nu are nicio șansă
DailyBusiness
Ce avere a lăsat Felix Baumgartner. Cine sunt succesorii legali ai iubitului Mihaelei Rădulescu
Adevarul
Israelul publică noi fotografii cu liderul de facto al Hamas. Cum încearcă să se ascundă ultimul comandant de rang înalt rămas în viață
wowbiz.ro
„Noi am fost DRAGOSTE”. Prima reacție a Mihaelei Rădulescu după moartea lui Felix Baumgartner
Spynews
Unde a fost găsită adolescenta de 14 ani, din Brăila, dispărută de aproape o săptămână. Părinții sunt încă în stare de șoc: "Are vânătăi"
Spynews
Sânziana Negru și Ștefan Floroaica și-au amenajat un colț de rai! Cum arată casa străbunicilor, după renovare | VIDEO
Evz.ro
Ouă prăjite mai crocante și mai gustoase: trucul simplu folosit de bucătari
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Cum arată piscina complexului italian în care s-a prăbușit Felix Baumgartner
kanald.ro
Horoscop săptămânal Thomas Rob pentru 21 - 28 iulie 2025: Se dezlănțuie haosul pentru nativi! Se vor confrunta cu certuri, secrete și despărțiri
Cancan.ro
Felix Baumgartner putea evita tragedia în care şi-a pierdut viaţa! Mihaela Rădulescu a fost avertizat[: 'Dacă el anul acesta s-ar fi închis undeva…'
Playsport.ro
Autopsia lui Felix Baumgartner a fost finalizată. Care a fost, de fapt, ce au descoperit medicii...
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. 3.000 de lei amendă pentru proprietarii de apartamente
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Imagini spectaculoase cu Nicolae Dică și soția lui, în costum de baie roz, la plajă
stirilekanald.ro
VIDEO Noi detalii despre accidentul în care a murit Felix Baumgartner. Ce i-a adus, de fapt, sfârșitul
Fiica lui Sebastian Burduja a murit la 3 ani
MediaFlux
Vârsta de pensionare crește la 70 de ani! Se va aplica tuturor persoanelor născute după 31 decembrie 1970. Dezbateri privind noua lege într-o țară europeană
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Hidrocentrala Răstolița renaște după trei decenii de pauză. Ministrul Energiei: „Fac tot ce ţine de mine ca să deblochez situatia”