Iohannis: Digitalizarea administraţiei va simplifica interacţiunea dintre stat şi cetăţean şi va contribui la reducerea corupţiei

România lucrează "intens" la definitivarea unui Plan naţional de redresare şi rezilienţă, cu reforme şi investiţii care să întărească potenţialul de creştere economică şi să sprijine în mod adecvat tranziţia verde şi cea digitală, a afirmat, miercuri, preşedintele Klaus Iohannis, într-un mesaj transmis la evenimentul Go Tech World 2020, citat de Agerpres.
Romania TV
11 nov. 2020, 09:20
Iohannis: Digitalizarea administraţiei va simplifica interacţiunea dintre stat şi cetăţean şi va contribui la reducerea corupţiei

„Acest an, puternic marcat de pandemia de COVID-19 şi de schimbări decisive în plan politic, este unul important din perspectiva direcţiilor de dezvoltare pentru următorul deceniu. Astăzi, poate mai mult decât oricând, avem nevoie de o abordare vizionară şi sustenabilă, ale cărei efecte pozitive să depăşească gestionarea punctuală a unor crize, să treacă dincolo de ciclurile electorale şi să aducă beneficii nu doar generaţiei actuale, ci şi celor viitoare”, a declarat Klaus Iohannis.

Potrivit şefului statului, direcţiile globale de dezvoltare necesită accelerarea digitalizării în economie şi în administraţie, fiind necesară „o regândire de fond a modului în care reţelele şi conectivitatea, accesul la date şi informaţii, precum şi competenţele digitale de bază şi cele avansate pot susţine economiile şi societăţile”.

„Continuarea activităţilor economice, accesul la educaţie şi la serviciile esenţiale sau conectarea experţilor în reţele profesionale dedicate schimbului de informaţii şi cooperării au devenit o prioritate pentru aproape toate ţările lumii. La fel şi promovarea implementării şi adoptarea la scară largă a unor tehnologii digitale esenţiale, inteligenţa artificială şi instrumentele de ultimă generaţie din sfera securităţii cibernetice. Lumea se schimbă, iar România se schimbă şi ea”, a arătat preşedintele Iohannis.

El a menţionat că, prin acordarea pentru IT&C a unui procent care se apropie de 7% din PIB, acest sector devine unul dintre motoarele importante ale dezvoltării ţării noastre.

„Există deja planuri concrete de investiţii, publice şi private, în dezvoltarea de competenţe digitale şi stimularea antreprenoriatului tehnologic. Infrastructura digitală va putea valorifica, în curând, avantajele tehnologiilor 5G. Pentru a continua pe acest drum, este important să fie menţinute şi consolidate realizările de până în prezent şi să se investească mai mult şi mai bine în cercetare, inovare, proiecte pilot, prototipuri şi start-up-uri, în general”, a adăugat şeful statului.

Preşedintele a menţionat că, „după 30 de ani, în România a venit timpul ca digitalizarea IMM-urilor şi a administraţiei, o infrastructură performantă de comunicaţii şi hărţi de servicii digitale funcţionale să se dezvolte, în parteneriat cu mediul de afaceri, cu universităţile şi cu mediul asociativ”.

„România lucrează intens în acest zile la definitivarea unui Plan Naţional de Redresare şi Rezilienţă, cu reforme şi investiţii care să întărească potenţialul de creştere economică şi să sprijine în mod adecvat tranziţia verde şi cea digitală. Mă voi implica în acest demers şi voi susţine iniţiativele constructive, capabile să conducă la o evoluţie tehnologică sustenabilă şi incluzivă. Crearea unui consens cu privire la o Românie cu adevărat digitală este începutul unui nou drum către o Românie normală”, a mai declarat şeful statului. 

DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Variantă surpriză de premier dacă George Simion câștigă alegerile. Sociolog: “Călin Georgescu iese din discuție”
Capital.ro
Se retrage permisul auto în România. Șoferii care vor pierde carnetul în 2025. Nu poți contesta
Playtech.ro
Pensia anticipată cu penalizări: când o poți solicita și ce reduceri se aplică
DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Adevarul
Un economist din BNR explică prăbușirea leului după alegeri: „După ce au împins baba pe scări, PSD-iștii se retrag”
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Locul sfânt, pierdut în codrii Moldovei. Comuniștii au încercat să-l transforme în fermă agricolă
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Mai puțini bani, mai rar! Cum se schimbă voucherele de alimente pentru românii cu venituri mici
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Răsturnare de situație. George Simion s-a răzgândit. Funcția pe care o va avea Călin Georgescu: Exclus premier!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Surpriză pentru pensionari: Statul oferă sume suplimentare lunare. Cine beneficiază și cât se acordă
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică