ÎPS Pimen, în stare gravă. Şansele ca Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor să îşi revină sunt extrem de mici

Vești proaste despre starea de sănătate a arhiepiscopului Sucevei şi Rădăuţilor Pimen. Medicii spun că părintele este în continuare în stare critică, in comă și intubat. Reprezentanții spitalului spun că șansele ca Pimen să își revină sunt extrem de mici, potrivit România TV.
Romania TV
19 mai 2020, 12:19
ÎPS Pimen, în stare gravă. Şansele ca Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor să îşi revină sunt extrem de mici

Medicii de la Institutl Matei Balș sunt rezervați în ceea ce privește starea de sănătate a IPS Pimen.

Citește și: ÎPS Pimen a primit trei doze de plasmă convalescentă, după ce starea de sănătate a acestuia se înrăutăţea

ÎPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, a primit un tratament revoluționar pentru COVID-19: filtrarea sângelui împotriva furtunii de citokine. Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților ar fi primit acest tratament alături de alți 20 de pacienți români aflați în stare critică, conform Libertatea.ro.

ÎPS Pimen este internat la Institutul de Boli Infecțioase „Matei Balș” din București de pe 20 aprilie, după ce a fost confirmat cu COVID-19.

Confirmarea infectării a venit după ce a ţinut slujba de Înviere. ÎPS Pimen a fost diagnosticat cu coronavirus, imediat după Paște. ÎPS Pimen a început să se simță rău încă de pe 16 aprilie, dar starea de sănătate i s-a înrăutățit luni, 20 aprilie, în a doua zi de Paști. A ajuns la spitalul din Suceava în stare de urgență, destul de afectat, spun medicii de acolo, slăbit, cu temperatură și o imagine a bolii medie spre severă.

Rezultatul testului a fost pozitiv și s-a decis transportarea pe cale aeriană cu un elicopter a ÎPS Pimen, împreună cu un alt pacient în vârstă de 40 de ani, în stare gravă și ventilație mecanică, la Institutul „Matei Balș” din Capitală.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Românul celebru care se căsătorește din nou la 80 de ani! E gata să își unească destinul cu partenera sa
Capital.ro
S-a stins un poet irepetabil al României. Cuvintele i-au fost flori care nu se ofilesc niciodată: Viaţa asta trece îngrozitor de repede
Playtech.ro
Motivul pentru care italienii pun un gălbenuș de ou în cafea. Se numeşte „cafeaua ţărănească” şi este un deliciu
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul