Maria Şarapova, călăul româncelor. După Buzărnescu, rusoaica a eliminat-o şi pe Irina Begu

IRINA BEGU-MARIA SHARAPOVA 5-7, 1-6 în turul doi al turneului de la Madrid, la capătul unui meci cu a durat 94 de minute.

07 mai 2018, 08:14

Irina Begu nu a făcut faţă decât un set celebrei sale rivale. Cu un break la debut, Begu a condus cu 3-1, apoi Şarapova a egalat la 3, înainte de a obţine break-ul de set, la 6-5, după 64 de minute de joc.

În setul secund, Begu a început tot cu un break, dar a cedat ulterior, aproape fără luptă, 1-6. După ce a trecut de Mihaela Buzărnescu în primul tur, Şarapova s-a impus în faţa Irinei Begu, într-o oră şi 32 minute.

În faza următoare, Şarapova va evolua cu sportiva franceză Kristina Mladenovic, locul 22 WTA, sau cu chinezoaica Shuai Zhang, locul 28 WTA.

Calificarea în manşa a doua este recompensată cu un premiu de 36.775 de euro şi cu 65 de puncte WTA.