S-au împlinit 40 de ani de la moartea lui Amza Pellea. Mesajul emoționant al fiicei sale: „Te simt în vene, în suflet, în gând”

S-au împlinit 40 de ani de la moartea lui Amza Pellea, iar fiica sa, Oana, a transmis un mesaj emoționant. La finalul unui spectacol în Brașov, actrița a împărtășit gândurile sale cu publicul, subliniind calitățile remarcabile pe care le avea tatăl său.
Alina Costache
13 dec. 2023, 16:59
S-au împlinit 40 de ani de la moartea lui Amza Pellea. Mesajul emoționant al fiicei sale:
S-au împlinit 40 de ani de la moartea lui Amza Pellea

S-au împlinit 40 de ani de la moartea lui Amza Pellea, pe 12 decembrie 2023. „Astăzi se împlinesc 40 de ani de când tata a plecat puțin la bunul Dumnezeu și pentru că a fost un om care a iubit viața, care a fost vesel, generos, frumos și puternic, vă rog să aplaudăm pentru el”, a transmis Oana Pellea la finalul unui spectacol din Brașov.

Citește și: Cine este misterioasa actriţă care l-a făcut pe Amza Pellea să calce strâmb. Actorul nu a putut rezista frumuseţii ei inegalabile şi şi-a părăsit soţia

S-au împlinit 40 de ani de la moartea lui Amza Pellea

Ulterior, într-un mesaj postat pe Facebook, Oana Pellea a mărturisit că îl simte pe tatăl său mereu alături de ea, chiar dacă au trecut 40 de ani de când legendarul actor nu mai este printre noi, ci alături de soția sa, Domnica, care s-a stins din viață în anul 2003.

Tată, azi, 40 de ani de când ai plecat la Domnul… Cum adică 40 de ani? Ce glumă proastă! Nici vorbă…ai plecat ieri…de fapt nici nu ai plecat! Ești aici cu mine secundă de secundă, te simt în vene, în suflet, în gând.

Te văd câteodată în degetele mele sau în căutătura ochilor, te recunosc în ridul dintre ochi. Câteodată îmi curgi pe obraz ca lacrimă și alteori…de multe ori…îmi tâșnești din baierele pieptului ca hohot de râs.

Îți mulțumesc că te-ai ținut de promisiunea făcută: O să fiu întotdeauna cu tine’. Și EȘTI! Mulțumesc tuturor celor care azi vor aprinde o lumânare și vor înălța o rugă pentru sufletele adormiților robilor lui Dumnezeu AMZA și DOMNICA MIHAELA. Să-mi fie cu iertare, dar nu-i pot despărți…e prea mare și veșnică IUBIREA care i-a legat! Dumnezeu să-i odihnească în Iubirea Sa!”, a mai scris Oana Pellea, pe Facebook.

Amza Pellea a murit la 12 decembrie 1983, la Bucureşti, la doar 52 de ani. A fost înmormântat la Cimitirul Bellu. Cauza morţii pare să fi fost evoluţia rapidă a unui cancer pulmonar cu care actorul se lupta.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Marius Baciu, out de la FCSB?! Ratarea calificării în fața letonilor de la Auda a pus capac. Exclusiv
Capital.ro
Decizie de ultim moment: Reactorul 2 de la Cernavodă rămâne în funcțiune. Autoritățile spun că sistemul energetic este sigur
Playtech.ro
Amenda pe care mulți șoferi încă o calculează greșit. Cât plătești din iulie 2026 pentru cele mai comune abateri
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Primul mesaj al Dianei Șoșoacă după accident. A fost dusă de urgență la spital, împreună cu fiica ei
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România