Isărescu: Şi cele mai încăpăţânate bănci trebuie să scadă dobânzile

Guvernatorul Băncii Naţionale a României, Mugur Isărescu, a transmis, joi, băncilor comerciale un nou semnal pentru scăderea dobânzilor, cu ocazia unei conferinţe de specialitate, găzduită de BNR.
Romania TV
01 mart. 2012, 09:06
Isărescu: Şi cele mai încăpăţânate bănci trebuie să scadă dobânzile

‘A venit primăvara, se topesc zăpezile şi băncile vor avea mai multe lichidităţi şi chiar şi cele mai încăpăţânate bănci vor trebui să scadă dobânzile’, a spus Isărescu, citat de Agerpres.

Guvernatorul Băncii Centrale a subliniat, pe altă parte, nevoia de creare de noi locuri de muncă în România, ca soluţie de progres economic. Potrivit acestuia, experienţa europeană şi internaţională au arătat cât de importante sunt zonele care se pot dezvolta economic şi pot deveni locomotive pentru progres.

‘Am văzut cât de importantă este, în opinia mea, crearea de locuri de muncă pentru România de azi şi de viitor. Este vorba de ameliorarea celui mai păcătos dezechilibru pe care îl are această ţară. Dezechilibrul între cei care beneficiază de ajutoare şi cei care produc. Reducerea evaziunii poate fi atinsă prin crearea de locuri de muncă’, a spus Mugur Isărescu.

Acesta a dat, totodată, asigurări că Banca Naţională ‘îşi va face treba ei’.

‘Nu căutăm neapărat să îmbunătăţim doar condiţiile de finanţare. Aceste condiţii sunt doar paleative şi nu pot înlocui crearea de noi locuri de muncă’, a subliniat guvernatorul BNR, care a deschis o conferinţă cu tema ‘Clustere economice generatoare de locuri de muncă’.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
De ce l-a dat FCSB pe Dennis Politic la Hermannstadt! Gigi Becali: “Sunt calculate toate!” Ce echipă din SuperLiga a insistat pentru atacant
Capital.ro
Decizie definitivă pentru Călin Georgescu: Turul doi înapoi! Zidurile infamiei vor cădea
Playtech.ro
Cât a ajuns să coste să îți dai copilul la o școală privată în 2026. Tot mai mulți părinți renunță din cauza cheltuielilor prea mari
Adevarul
Degeaba spargem monopolul CNAS dacă sacul e gol. Expert: „Banii nu ajung pentru că nici nu au cum să ajungă”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
Nici Bergodi, nici Cordea! A spus cine ar fi ”principala vinovată” pentru scandalul-monstru de la CFR - U Cluj: ”Era foarte nervos pe bună dreptate”
MediaFlux
Presa din Rusia vorbește de Moartea României! Experții rușii iau în discuție un posibil atac nuclear: Distrugerea Bucureştiului...
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj