Israelul a testat un sistem antirachetă pentru avioane de pasageri

Israelul a realizat cu succes testarea unui nou sistem de apărare antirachetă destinat avioanelor de pasageri, a anunţat miercuri Ministerul Apărării, potrivit AFP, informează Agerpres.
Romania TV
26 feb. 2014, 21:24
Israelul a testat un sistem antirachetă pentru avioane de pasageri

Sistemul laser numit ‘SkyShield’ poate detecta rachete antiaeriene portabile şi să le bruieze sistemul de ghidare, făcându-le inoperante, a precizat sursa citată.

‘Testele, desfăşurate (…) în sudul ţării, au fost cele mai complexe şi sofisticate derulate vreodată în Israel’, a afirmat ministerul într-un comunicat.

‘Seria de teste a inclus o mare varietate de ameninţări cărora sistemul SkyShield va trebui să le facă faţă pentru a proteja avioanele care transportă pasageri’, a adăugat documentul.

Ministerul nu a precizat când acest sistem va intra în serviciu.

În luna august, aeroportul din Eilat, staţiune israeliană situată pe malul Mării Roşii, a fost închisă pentru scurt timp din motive de securitate nedezvăluite.

Situat în apropiere de Peninsula Sinai egipteană, Eilat a fost în repetate rânduri ţintă a tirurilor transfrontaliere cu proiectile şi mass-media israeliene au informat miercuri că ‘SkyShield’ este destinat zborurilor interne cu destinaţia acest aeroport, precum şi zborurilor internaţionale.

Pe 28 noiembrie 2002, un avion al companiei israeliene Arkia, cu 261 de pasageri la bord, a fost la un pas să fie lovit de două rachete portabile la scurt timp după decolarea de pe aeroportul din Mombasa (Kenya).

DailyBusiness
Daniel David NU crede profesorii că vor boicota activitatea didactică! „Ce vor să facă?”
Spynews
Vremea se schimbă radical în aproape jumătate de țară. Furtuni violente lovesc România | HARTA
Bzi.ro
Imagini rare cu fiul lui Mircea Badea și Carmen Brumă. Vlad, în vârstă de 11 ani, surprins în vacanța din Tenerife
Fanatik.ro
Alcaraz a petrecut cu șampanie și fotomodele după succesul de la US Open. Unde s-a distrat spaniolul și cine i-a ținut companie după ce a luat milioane de dolari
Capital.ro
Vasile Blaga a dezvăluit totul. Adevărul despre relația lui Traian Băsescu și Elena Udrea: Și-a dorit multe
Playtech.ro
Urmează o lună septembrie cum n-a mai fost de ani buni. Prognoza meteo pentru toată țara, anunțată de ANM
Adevarul
Merită să cumperi vechime în muncă? Pensia socială este cu 268 de lei mai mare decât asigurarea retroactivă
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Câte zile libere vor avea românii în anul 2026
Cancan.ro
Delia, schimbare radicală: artista vrea să devină mamă! 'Când i-am văzut pe…
iamsport.ro
Ioan Varga, răspuns necruțător pentru Elena Udrea: ”Minte, a prostit o grămadă de lume! A încercat să mă șantajeze, va răspunde, a înșelat peste 200 de familii”
MediaFlux
Lista românilor care nu pot obține cărți de identitate noi
stirilekanald.ro
VIDEO Criză politică în Franța, după ce Guvernul a rămas fără susținere în Parlament. Emmanuel Macron va numi un nou prim-ministru "în următoarele zile”
substantial.ro
Marcel Ciolacu nu se teme de închisoare. Fostul premier, reacție dură: „Pentru ce să fac pușcărie? Nu am furat. Să mă cheme la DNA”