Italian, înşelat de o româncă pe un site matrimonial. Bărbatul a rămas fără 9.000 de euro. Procurorii au făcut patru percheziţii

Patru percheziţii au avut loc joi în judeţele Timiş, Caraş-Severin şi Satu Mare pentru depistarea unor persoane care ar fi înşelat cu 9.000 de euro un italian care a cunoscut pe un site de matrimoniale, informează un comunicat al Poliţiei Române.
Romania TV
09 aug. 2018, 14:08
Italian, înşelat de o româncă pe un site matrimonial. Bărbatul a rămas fără 9.000 de euro. Procurorii au făcut patru percheziţii

Potrivit sursei citate, poliţiştii brigăzilor de combatere a criminalităţii organizate Timişoara şi Oradea, sub coordonarea procurorilor DIICOT – ST Timişoara, au efectuat patru percheziţii, două în judeţul Timiş, şi câte una în judeţele Caraş-Severin şi Satu Mare, la locuinţele a trei femei şi a unui bărbat, bănuiţi de infracţiuni informatice şi înşelăciune.

„Din cercetări au rezultat indicii că, de la începutul lunii decembrie 2014, până în prima jumătate a anului 2015, un cetăţean italian ar fi intrat în legătură pe un site de matrimoniale cu una dintre cele trei femei care folosea acest site. Discuţiile dintre cei doi au evoluat până la propunerea făcută de cetăţeanul italian de a o cunoaşte personal, astfel că a invitat-o la el, în Italia, oferindu-se să suporte toate cheltuielile legate de deplasare. Pentru plata biletului de transport, cetăţeanului italian i s-a indicat să vireze banii la o agenţie de transport din Piatra Neamţ, folosindu-se un site fals ce imita o firmă de transport internaţional, pe numele celei de-a doua femei bănuite”, precizează sursa citată.

Românii au invocat diferite pretexte şi i-au cerut italianului în total 9.000 de euro pentru „a înlătura toate obstacolele care stăteau în drumul femeii spre Italia”.

„Profitând de încrederea cetăţeanului italian, cele 4 persoane l-ar fi indus în eroare, sub diverse pretexte, solicitându-i acestuia să-i trimită diferite sume de bani (9.000 de euro) pentru a înlătura toate obstacolele care stăteau în drumul femeii către Italia. În urma percheziţiilor, poliţiştii au ridicat 3 laptop-uri, 4 telefoane mobile, o tabletă şi mai multe înscrisuri care au legătură cu cauza, acestea fiind supuse percheziţiei informatice”, a mai arătat sursa citată.

Totodată, poliţiştii au pus în aplicare 3 mandate de aducere, persoanele depistate fiind conduse la sediul DIICOT – ST Timişoara, pentru audieri.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Cât de mare a crescut fiul lui Ianis Hagi! Imagini superbe cu Giorgios
Fanatik.ro
”Este un coșmar fără sfârșit”. Presa din Italia, dărâmată după ce ”squadra azzurra” a ratat a treia calificare consecutivă la Cupa Mondială
Capital.ro
Schimbări la obținerea permisului auto și a unei noi categorii. Reforma intră în vigoare de la 1 ianuarie 2027. Unde se aplică
Playtech.ro
Măsurile de raționalizare în caz de penurie de carburanţi. Ordinea în care se vor aplica dacă se declară situaţie de criză
Adevarul
Nota de plată a partidelor: cine a încasat cei mai mulți bani de la stat și pe ce au fost cheltuiți
wowbiz.ro
Anchetă după dispariția Melisei și Rebecăi! Oamenii legii vor să afle cum au ajuns cele două minore în pădure, având în vedere că distanța de la casele lor este destul de mare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia care i-a fost alături Codruței Filip a dezvăluit TOTUL despre infidelitate... Vezi mai mult
iamsport.ro
Surpriză! Gică Popescu a dezvăluit ce națională va susține la Mondial, în absența României
MediaFlux
1 Aprilie, Ziua Internaţională a Păcălelilor. Obiceiuri, tradiţii și farse celebre în lume
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj