JO 2012: Michael Phelps a câştigat a 20-a medalie olimpică din carieră

Înotătorul american Michael Phelps a câştigat, joi, a 20-a medalie olimpică din carieră, devenind, pentru a treia oară consecutiv, campion în proba de 200 de metri mixt, la JO de la Londra.

02 aug. 2012, 20:58

Cronometrat cu timpul de un minut, 54 de secunde şi 24 de sutimi, Phelps i-a devansat pe compatriotul său Ryan Lochte (1:54.90) şi pe ungurul Laszlo Cseh (1:56.22).

Un alt american, Tyler Clary, a câştigat titlul olimpic în proba de 200 m spate. Cu timpul de un minut, 53 de secunde şi 41 de sutimi, Clary i-a depăşit pe japonezul Ryosuke Irie (1:53.78) şi pe americanul Ryan Lochte, care era deţinătorul titlului (1:53.94).

Seara de joi a fost seara americanilor în concursul de nataţie. Rebecca Soni a câştigat aurul olimpic la 200 m bras şi a stabilit şi un nou record mondial, de două minute, 19 secunde şi 59 de sutimi. Aflată la a doua medalie la Londra, Soni le-a devansat pe japoneza Satomi Suzuki (2:20.79) şi pe rusoaica Iulia Efimova (2:20.92). Precedentul record mondial fusese stabilit tot de Soni, miercuri, în semifinalele probei (2:20.00).

Proba feminină de 100 m liber a fost câştigată de olandeza Ranomi Kromowidjojo, cu timpul de 53 de secunde. Pe podium s-au mai clasat bielorusa Aliaksandra Herasimenia (53.38) şi pe sportiva chineză Tang Yi (53.44).