Joe Biden „salută cu forţă” candidaturile Finlandei şi Suediei la aderarea la NATO

Preşedintele american Joe Biden ''salută cu căldură şi sprijină cu forţă candidaturile istorice ale Finlandei şi Suediei la NATO'', potrivit unui comunicat publicat miercuri de Casa Albă.
Filip Stan
18 mai 2022, 22:33
Joe Biden

Statele Unite vor coopera cu Finlanda şi Suedia în cazul unei ”ameninţări la adresa securităţii comune şi cu scopul de a descuraja şi a înfrunta agresiunea sau ameninţarea unei agresiuni”, pe fondul solicitării celor două naţiuni nordice de aderare la NATO, a afirmat Biden.

”În timp ce solicitările lor de aderare la NATO sunt luate în considerare, Statele Unite vor coopera cu Finlanda şi Suedia cu scopul de a rămâne vigilenţi împotriva oricăror ameninţări la adresa securităţii noastre comune şi cu scopul de a descuraja şi a înfrunta agresiunea sau ameninţarea unei agresiuni”, a declarat preşedintele SUA.

”Finlanda şi Suedia sunt parteneri vechi şi neclintiţi ai Statelor Unite. Prin aderarea la NATO, vor consolida şi mai mult cooperarea noastră în domeniul apărării şi vor aduce beneficii întregii Alianţe Translatlantice”, a mai afirmat Biden, potrivit News.ro.

Citeşte şi: Un fost director de „servicii” din Israel sfătuieşte Rusia să ducă Marea Britanie „în Evul Mediu în 10 minute” şi explică şi cum

SUA îşi vor menţine ”activitatea şi prezenţa exerciţiilor robuste” în regiunea Mării Baltice, a continuat liderul american.

Joe Biden urmează să îi întâmpine joi pe omologul său finlandez, Sauli Niinisto, şi pe premierul suedez, Magdalena Andersson, la Casa Albă, într-o manifestare explicită a sprijinului oferit de Washington celor două naţiuni nordice.

Citeşte şi: Lucian Bode, despre întrevederile avute cu reprezentanţii SUA la Washington: „Am subliniat interesul României de a fi parte la Programul Visa Waiver”

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
„Pentru Pele de la Pele!”. Reportaj eveniment de ziua lui Gabi Balint în casa-muzeu de la Sângeorz-Băi. Povestea fabuloasă a autografului de la celebrul fotbalist brazilian
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente din România. Deciziile luate de adunarea generală sunt obligatorii pentru toți
Playtech.ro
Partaj succesoral. Cine sunt persoanele care pot cere împărţeala moştenirii
Adevarul
Odesa sub asediu. Rusia vrea să taie artera economică a Ucrainei
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Vali Moraru, șocat de gestul lui Giovanni Becali: ”Din acel moment, nu l-am mai sunat niciodată!”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile din 2026. Vești proaste pentru 4.7 milioane de pensionari care nu primesc un leu în plus
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend