Românii din Marea Britanie, UMILIŢI într-un documentar Channel 4: „Operă senzaţionalistă de jurnalism PENIBIL”

Comunitatea românilor din Bristol se simte "profund umilită" după di0fuzarea primului episod, de către Channel 4, a documentarului "Vin românii" ("The Romanians are coming"), a afirmat consulul onorific al României din Bristol, Răzvan Constantinescu.
Filip Stan
18 feb. 2015, 14:56
Românii din Marea Britanie, UMILIŢI într-un documentar Channel 4:

„Comunitatea românilor a fost ofensată şi se simte profund umilită. Suntem deranjaţi şi preocupaţi de această operă senzaţionalistă de jurnalism penibil”, a afirmat consulul onorific după difuzarea episodului din documentar, în care românii sunt prezentaţi nejustificat într-un mod negativ.

„Acest documentar tendenţios este o pată publică adusă reputaţiei oamenilor muncitori din comunitatea românilor”, a precizat consulul român.

Documentarul despre vieţile românilor din Marea Britanie începe, de fapt, cu mai multe cazuri de familii de ţigani veniţi în Marea Britanie. Cel care povesteşte despre viaţa românilor în Marea Britanie este un ţigan român. El spune că 20.000 de imigranţi din România contribuie la economia ţării. 

În primul episod, difuzat marţi seară, au fost prezentate poveştile a trei români. Alex, unul dintre ei, vorbeşte engleza la perfecţie după ce a trăit ani buni în Canada, iar acum lucrează ca măturător.

De asemenea, a fost prezentată povestea lui Ştefan care trăieşte din ajutoare sociale primite de la statul britanic, pe care apoi le trimite acasă, în România, unde are nouă copii.

Canalul care transmite acest documentar a făcut cunoscut faptul că analizează vieţile românilor care se stabilesc în Marea Britanie pentru a afla adevărul despre traiul conaţionalilor noştri care lucrează sau vor să se stabilească în regatul insular.

Jurnaliştii care au realizat documentarul susţin că au vrut să caute adevărul despre viaţa imigranţilor români în Marea Britanie, dincolo de materialele de presă pe acest subiect prezentate până acum.
 

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
Ce debut pentru Darius Olaru! Ce a făcut fostul jucător al FCSB-ului la primul meci pentru Union SG. Video
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 1 iulie. Unde alimentezi cel mai ieftin la început de lună
Playtech.ro
VIDEO! Haos în București după codul roșu de vijelie. Metroul a fost închis din cauza inundațiilor şi au fost peste 2.000 de apeluri la 112
Adevarul
Blestemul mortal din farfuria țăranului: Ce mâncau românii înainte de mămăligă și cum a provocat aceasta o criză națională
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața în Ilfov, în urma furtunii de marți seară. Un copac a căzut peste mașina în care se afla
iamsport.ro
Doliu în fotbalul românesc! A murit Radu Mărginean, fostul jucător al celor de la CFR Cluj și UTA, la doar 43 de ani. Motivul decesului
MediaFlux
Horoscop 1 iulie 2026. Luna începe cu surprize uriașe! O zodie primește vestea pe care o aștepta de mult, iar alta trebuie să ia o decizie crucială
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?