Jurnalişti răniţi la graniţa dintre Siria şi Turcia

Patru jurnalişti din Bulgaria, Rusia, Canada şi China au fost răniţi, marţi, în nordul Siriei, în urma unui atac cu obuze, Ministerul rus al Apărării atribuind incidentul Turciei.
Romania TV
01 mart. 2016, 20:06
Jurnalişti răniţi la graniţa dintre Siria şi Turcia

Treizeci şi trei de jurnalişti din Bulgaria, Rusia, Grecia, Germania, Statele Unite, Canada şi China se aflau marţi în vizită la frontiera dintre Siria şi Turcia, pe partea siriană.

La un moment dat, în zonă au fost lansate opt obuze de mortieră, a comunicat Ministerul rus al Apărării.
„Obuzele au fost trase din partea turcă”, a declarat, potrivit Tass, Igor Konaşenkov, purtătorul de cuvânt al Ministerului rus al Apărării.

Potrivit cotidianului francez Le Figaro, incidentul a avut loc în apropierea satului sirian Kinsibba (provincia Latakia), situat la un kilometru de frontiera cu Turcia, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Regimul sirian ucide intenţionat jurnalişti occidentali, spun serviciile secrete libaneze

Obuzele au căzut la distanţe cuprinse între 150 şi 400 de metri de jurnalişti, dar schijele au atins patru reporteri – din Bulgaria, Rusia, Canada şi China – care au suferit răni uşoare.

Relaţiile dintre Rusia şi Turcia s-au deteriorat grav după doborârea unui avion militar rus, în noiembrie 2015, la frontiera siriano-turcă.

Siria se confruntă, începând din martie 2011, cu revolte reprimate violent şi cu un conflict militar între serviciile de securitate subordonate regimului Bashar al-Assad, forţele opoziţiei şi grupuri teroriste, inclusiv organizaţia sunnită Stat Islamic (Stat Islamic în Irak şi Siria / Stat Islamic în Irak şi Levant). Bilanţul conflictului depăşeşte, conform estimărilor ONU, 250.000 de morţi.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cum a fost surprinsă Ivana Knoll, frumoasa fană a Croației, pe străzile din SUA, înainte de meciul țării sale cu Anglia de la Cupa Mondială
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru cărțile de identitate. Suma pe care o vor plăti românii după 29 august
Playtech.ro
Card sau cash? Metoda de plată care te face să cheltui mai mulţi bani în fiecare lună
Adevarul
De ce războiul din Iran înseamnă pentru SUA o înfrângere mai severă decât în Vietnam. Explicațiile unui expert
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 69 de ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză. Soția i-o oferise cadou de Ziua Îndrăgostiților
iamsport.ro
Fotbalistul român i-a închis telefonul în nas lui Giovanni Becali: ”Vreau să îți schimb viața!”
MediaFlux
Schimbări majore la Bacalaureat din 2030! Decizia Ministerului Educației merge spre publicarea în Monitorul Oficial
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?