Klaus Iohannis: Certificatul verde, obligatoriu peste tot pentru persoanele nevaccinate

Klaus Iohannis a anunţat că de luni vor fi noi restricţii pentru persoanele nevaccinate, care vor avea accesul restricţionat la multe evenimente.
Filip Stan
20 oct. 2021, 19:25
Klaus Iohannis: Certificatul verde, obligatoriu peste tot pentru persoanele nevaccinate

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, miercuri seară, după discuţia cu responsabil din domeniul sănătăţii şi cu premierul Florin Cîţu pe tema măsurilor de limitare a efectelor pandemiei, că s-a decis ca toţi elevii să intre în vacanţă două săptămâni, de luni şi că tot de luni masca va deveni obligatorie peste tot.

De asemenea, va fi restricţionată circulaţia noaptea, excepţie făcând cei vaccinaţi. În timpul zilei, la majoritatea activităţilor, accesul va fi permis doar cu certificatul verde. Preşedintele a avettizat că cei nevaccinaţi vor avea o sumedenie de restricţii. ”Dacă vrem să se oprească pandemia, singura soluţie e vaccinarea”, a subliniat Klaus Iohannis.

LIVE TEXT Klaus Iohannis anunţă noile restricţii pentru combaterea valului 4 de Covid: „Până vă convingeţi să vă vaccinaţi, este nevoie şi vom impune restricţii. Masca devine obligatorie peste tot de luni. Circulaţia pe timp de noapte va fi interzisă pentru nevaccinaţi”

Ministrul interimar al Muncii, Raluca Turcan, a afirmat, marţi seară, că la întâlnirea de miercuri de la Cotroceni se aşteaptă măsuri de la specialişti, iar propunerile acestora vor fi implementate de către Guvern. ”Avem o uriaşă nevoie de valorizare a certificatului verde”, a afirmat Turcan, adăugând că, în instituţiile publice, certificatul verde trebuie să fie paşaport de acces la muncă.

PNL este pregătit să guverneze susţinut de PSD, cu Florin Cîţu premier. Şedinţă cu Klaus Iohannis la Vila Lac înainte de consultări

În Europa, Italia şi Austria au impus deja obligativitatea certificatului verde inclusiv la serviciu, iar alte ţări, inlcusiv vecinii din Bulgariam l-au impus la intrarea în magazinele neesenţiale.

Grupul de Comunicare Strategică anunţă miercuri că, potrivit datelor existente la ora 10.00, în ultimele 24 de ore s-au înregistrat peste 17.000 de cazuri noi de COVID-19 şi au fost raportate 423 decese din care 9 anterioare. Printre decedaţi, se află şi un adolecent de 16 ani, din judeţul Ialomiţa, nevaccinat şi cu comorbidităţi. 480 de copii cu COVID-19 sunt internaţi în spital, 39 dintre ei fiind la ATI.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Lovitura dată de U Cluj după Andrei Coubiș: a transferat revelația SuperLigii! Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a pierdut procesul! Tribunalul a luat decizia. Ce riscă fostul candidat la prezidențiale
Playtech.ro
Ce bugetari nu mai primesc vouchere de vacanță în 2026. Schimbări importante apar în acest an
Adevarul
Macron insistă să negocieze cu Putin. Cum ar trebui decriptat la București planul Franței: „E liderul de care Europa avea nevoie”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
”Dacă ar fi fost Gică Hagi în locul meu, Valentin Ceaușescu l-ar fi trimis?”. Ilie Balaci i-a dezvăluit unul dintre marile sale regrete înainte de a se stinge din viață
MediaFlux
Armata obligatorie în România? Anunț de ultimă oră de la Ministerul Apărării
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend