Klaus Iohannis dă de pământ cu USR: „Criza a fost făcută de unii care au vrut să arate cât de importanți sunt, dar au reușit să se vadă cât de neimportanți sunt. În loc să facă reforme, au produs crize”

Președintele Klaus Iohannis l-a desemnat joi pe Nicolae Ciucă în funcția de premier, precizând că criza politică trebuie să se încheie cât mai repede.
Filip Stan
22 oct. 2021, 11:24
Klaus Iohannis dă de pământ cu USR:

Prezent la Bruxelles, unde participă la reuniunea Consiliului European, Klaus Iohannis a vorbit și despre criza politică din România și a lansat un atac la USR.

„Trebuie să se termine criza politică! Este o criză creată de unii care au vrut să arate cât de importanți sunt și nu au reușit să arate. Ca să o spun foarte franc! Pe de altă parte, acum am desemnat pe domnul Ciucă să formeze un guvern, să rezolve guvernul problemele românilor: pandemia, criza energetică, venirea iernii, și reformele. Eu mi-am asumat aceste reforme din 2014 și sunt, în continuare, hotărât să mă implic total ca să avem o reformă finalizată cu bine în justiție. Avem nevoie de o justiție independentă, corectă, dreaptă. Avem nevoie de schimbări!”, a declarat șeful statului.

Citiți și Klaus Iohannis a cerut la Consiliul European măsuri pentru a opri creşterea preţurilor la energie. „Am solicitat să avem un plan clar pentru această iarnă”

Iohannis i-a acuzat pe cei din USR că nu au reușit să rezolve criza sanitară, problemele legate de pensii, salarii, cele legate de justiție.

„Trebuie să se termine criza politică! Este o criză creată de unii care au vrut să arate cât de importanți sunt și nu au reușit să arate. Ca să o spun foarte franc! Pe de altă parte, acum am desemnat pe domnul Ciucă să formeze un guvern, să rezolve guvernul problemele românilor: pandemia, criza energetică, venirea iernii, și reformele. Eu mi-am asumat aceste reforme din 2014 și sunt, în continuare, hotărât să mă implic total ca să avem o reformă finalizată cu bine în justiție. Avem nevoie de o justiție independentă, corectă, dreaptă. Avem nevoie de schimbări! Avem nevoie de reformă în administrație, de reformă în domeniul pensiilor, în domeniul salarizării publice. (…) Coaliția care a guvernat până acum nu a reușit să rezolve aceste probleme, n-are rost să vă explic acum de ce nu au reușit, dar zilele trecute au cam arătat care au fost crizatorii. În loc să facă reforme, au produs crize. Aceasta este situația la noi”, a spus Iohannis la Bruxelles.

Citiți și Klaus Iohannis, mesaj tranșant pentru antivacciniști: „E o catastrofă. Uitaţi-vă la alţii în Vestul Europei. Pandemia a fost domolită prin vaccinare.”

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Alertă de căldură extremă în România! ANM a anunțat un nou val de temperaturi de 39 de grade
Fanatik.ro
Universitatea Craiova îi dă o lovitură lui Adrian Mititelu! A transferat unul dintre cei mai promițători juniori de la FCU: „Sper să nu mai avem parte de asta!“. Exclusiv
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 29 iulie. Cât costă astăzi un litru de benzină și motorină. Cele mai mici tarife din țară
Playtech.ro
Secretul vacanțelor ieftine în Turcia. Perioada în care poți găsi cele mai bune oferte la hoteluri foarte bune
Adevarul
Concursul pentru directorii de școli revine, dar nu va aduce liderii de care are nevoie educația
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Luca, tânărul de 18 de ani care și-a pierdut viața în urma tragediei din Vrancea. Visa la o carieră în medicină
iamsport.ro
Zinedine Zidane, desființat după numirea la naționala Franței: ”Absolut nimic nu-l recomandă pentru acest post! Câștiga trei Ligi cu Zwolle?”
MediaFlux
PAPARAZZI Gogoașă de la Trăsniți în NATO, șofer de ridesharing! Mașina de zeci de mii de euro pe care o conduce prin București fostul actor FOTO
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România