Iohannis, după europarlamentare: PNL şi Alianţa USR PLUS „pot pune baza unei colaborări ca alterntivă la guvernarea eșuată a PSD”

Președintele Klaus Iohannis a declarat, luni, că votul românilor în favoarea referendumului pe justiție este o lecție dură dată populismului, demagogiei și discursului antieruopean și antijustiție. De asemenea, șeful statului a subliniat că alegerile europarlamentare au fost câștigate de PNL, care a obţinut un vot istoric, și a subliniat că, alături de USR PLUS, care la rândul lor au avut un scor "remarcabil", liberalii "pot pune baza unei colaborări ca alterntivă la guvernarea eșuată a PSD".
Romania TV
27 mai 2019, 08:09
Iohannis, după europarlamentare: PNL şi Alianţa USR PLUS

„Peste 6 milioane de romani au spus „da” la referendum şi au dat o lectie dură populistmului, demagogiei si discursului anti-european şi anti-justitie. Ieri a câştigat Romania europeană, România în care justitia este si trebuie sa ramana independentă, în care hotii si infractorii stau la puscarie, nu in fruntea statului. Votul ne arata ca democratia s-a acutizat, ca cetatenii inteleg ce arma puternica este votul”, a declarat preşedintele Klaus Iohannis, luni, la Cotroceni.

Şeful statului a vorbit şi despre situaţia din Diaspora, unde mii de oameni au stat ore în şir la cozi pentru a vota şi mulţi dintre ei nu au reuşit să o facă.

„Este inacceptabila bataia de joc a autoritatilor la adresa romanilor din Diaspora, romanii au fost suspusi unor noi umilinte din partea unor guvernanti incapabili sa inteleaga ca rolul lor e sa fie in slujba cetateanului, nu impotriva lor. Cer autoritatilor ca dupa incindentele foarte grave din 2014, care s-au repetat regretabil ieri, sa ia masuri pentru ca romanii sa voteze fara sa stea la cozi interminabile pentru a-si exercita dreptul constitutional de a vota”, a mai comentat Iohannis.

Despre rezultatele de la europarlamentare, şeful statului a spus că alegerile europarlamentare au fost câștigate de PNL, care a obţinut un vot istoric, și a subliniat că, alături de USR PLUS, care la rândul lor au avut un scor „remarcabil”, liberalii „pot pune baza unei colaborări ca alterntivă la guvernarea eșuată a PSD”.

„Este de remarcat ca PNL a obtinut un scor istoric, europarlamentarele au fost câştigate de PNL. PNL este pe cale sa devina cel mai important partid politic din Romania. Este remarcabil şi rezultatul obtinut de USR-PLUS

PSD a primit cea mai aspra sanctiune, prin rezultatul dezastruos, pentru atacurile la adresa justiţiei. M-am bucurat ca si electoratul psd a intles ca directia PSD este gresita. Nimeni nu este si nici nu trebuie sa fie mai presus de lege. Nimeni nu poate folosi guvernarea în Romania în interese propriu. De astăzi începe schimbarea în bine în România, avem multe de reparat după dezastrul produs de PSD în România. Avem mult de lucru. Să ne apucăm!”, a concluzionat Klaus Iohannis. 

DailyBusiness
PSD cere reducerea urgentă a prețului la motorină pentru fermieri și îl presează pe Bolojan să decidă rapid
Spynews
Încă o despărțire în showbiz! Un artist celebru din România a confirmat separarea de iubită, în exclusivitate
Fanatik.ro
Legenda lui Dinamo, salvată de la moarte de doctorul Sorin Oprescu! Ce s-a întâmplat. „Faceți-i parastasul!”
Capital.ro
Probleme pentru românii cu cărți electronice de identitate. Mai bine îți faci alt buletin cu cip când îți schimbi adresa
Playtech.ro
Cât te costă, de fapt, o zi obișnuită în România, de dimineața până seara, dacă mergi la serviciu. Calcul complet de la cafea la transport
Adevarul
De ce moartea șefului securității din Iran are mai multă greutate decât cea a fostului lider suprem
wowbiz.ro
Dan Petrescu a fost operat de urgență! Care este starea antrenorului de fotbal: „Îi ținem pumnii”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pensiile ajung mai devreme în aprilie. O anumită categorie de pensionari vor primi bani în plus înainte de sărbătorile pascale 
iamsport.ro
Radu Banciu, marcat pe viață de un fost jucător al Rapidului: ”Înainte să devină fotbalist era tractorist”
MediaFlux
Donald Trump, ultimatum pentru NATO! Amenințări directe: Greșeală foarte prostească
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj